1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. FAO Japon projesinde üçüncü faz

FAO Japon projesinde üçüncü faz

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Japon projesinin Bursa, İzmir ve Şanlıurfa’daki üçüncü fazının odağında kadınlar yer alıyor.

FAO Japon projesinde üçüncü faz

Hal Postası - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü  (FAO) Japon projesinin Bursa, İzmir ve Şanlıurfa’daki üçüncü fazının odağında kadınlar yer alıyor. 

Mardin, İzmir ve Şanlıurfa’daki projeleri hayata geçiren FAO, Japon hükümetinin desteklediği çalışmalarının üçüncü fazına başladı. Yeni dönemde Bursa, İzmir ve Şanlıurfa’daki projelerin odağında kadınlar var. Projenin ilk iki fazında Mardin’de Şükran Kadın Kooperatifi ile Halep sabunları, İzmir’de Turna Kadın Kooperatifi midye dolma üretim ve pazarlama tesisi, Şanlıurfa’da da kırmızı biber ve isot üretimi ve pazarlaması çalışmaları hayata geçirilmişti.
 
Üçüncü fazın uygulama toplantısında konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, ilk iki fazdaki başarılı çalışmaların gelecek açısından ve üçüncü faz için umut verici olduğunu söylerken, özellikle kadın istihdamına ve kooperatifleşmeye dikkat çekti.

FAO Çalışma Grubu Koordinatörü, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Burcu Serin ise bugüne kadarki projelerde yaklaşık bin kişiye istihdam yaratıldığını, bu yeni projeyle asıl hedefin istihdamın ve Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin sosyal uyumunun sağlanması olduğunun altını çizdi. 

Projenin üçüncü fazının ayrıntılarına değinen FAO Proje Koordinatörü Murat Özoğlu, İzmir, Şanlıurfa ve Bursa’da uygulanacak projenin ana hedefinin faydalanıcıların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak olduğunu belirtti.

PROJENİN KAPSAMI 

Projenin üçüncü fazının başlamasıyla birlikte, İzmir’de 25 kadına girişimcilik eğitimi ve desteği verilmesi planlanıyor. 

Bursa’da geleneksel ürünlerin işlenip pazarlanması konusunda Orhangazi ilçesindeki bir kooperatif yeniden hayata geçiriliyor. Beşi bu kooperatifin eski üyeleri, geri kalanı Suriyeli ve yerel topluluklar arasından seçilecek 25 kadının üye olacağı bu kooperatifte yerel ürünlerin yetiştirilmesi, üretilmesi ve pazarlanması konusunda girişimciler eğitilecek. 

Şanlıurfa’da ise, 10’u karı-koca olmak üzere 25 kişiye sebze üreticiliği ve hasat sonrası kurutma eğitimleri verilerek, hibe destekleri yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler