1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Evsel kullanım amaçlı etil alkol satışı yasaklanıyor

Evsel kullanım amaçlı etil alkol satışı yasaklanıyor

Evsel kullanım amaçlı etil alkol satışları, 60 gün sonra yasak olacak. Etil alkol ve metanolün internetten satışı da yasaklandı.

Evsel kullanım amaçlı etil alkol satışı yasaklanıyor

Hal Postası - Evsel kullanım amaçlı etil alkol satışları, 60 gün sonra yasak olacak. Etil alkol ve metanolün internetten satışı da yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Etil Alkol Ve Metanolün Üretimi İle İç Ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre; evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı, bugünden itibaren 60 gün süreyle yapılabilecek. Söz konusu ürünler bu sürenin sonundan itibaren piyasaya arz edilemeyecek. Ayrıca, satış belgeli yerlerde bu süreden sonra bulunan ürünler, ithalatçısı veya üreticisine 3 ay içinde iade edilecek.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, etil alkol ve metanolün internetten satışı da yasaklandı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI ONAYI İSTENİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan üretim izni alınmış etil alkol veya distile alkollü içki üretim tesisindeki makine ve ekipmanın aynı firmaya ait etil alkol üretim tesisinde kullanılmasında veya üretim izni iptal edilen veya yenilenmeyen tesisin üretim iznini haiz firmaya devrinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayı aranacak.

Buna göre; Tarım ve Orman Bakanlığı etil alkol, metanol ve alkollü içkiler piyasasının güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri almaya yetkili kılındı.

EVSEL AMAÇLI ETİL ALKOL TİCARETİ SONA ERİYOR

Yürürlüğe giren Yönetmelikle beraber; evsel kullanım amaçlı etil alkolün, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 cl veya 1 litrelik cam şişelerde ambalajlı olarak ithal edilmesi; yetkili etil alkol veya alkollü içki dağıtım firmaları eliyle piyasaya arz edilen ürünün, etil alkol toptan satış belgesi, etil alkol ve metanol toptan satış belgesi ve etil alkol perakende satış belgesini haiz satıcılar eliyle tüketime sunulması maddesi, yürürlükten kalkmış oldu.

VERGİ BORCU OLANIN DEVİR İŞLEMİ YAPILMAYACAK

Etil alkol üretim tesisini devredecek veya devralacak gerçek veya tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması halinde de devire izin verilmeyecek.

Yönetmeliği yürütme görevi de Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı’ndan alınıp, Tarım ve Orman Bakanı’na verildi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler