1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Enza Zaden domatesteki ToBRFV virüsüne çare buldu

Enza Zaden domatesteki ToBRFV virüsüne çare buldu

Hollanda merkezli tohum şirketi Enza Zaden, son yıllarda domates üreticilerini zor durumda bırakan ToBRFV virüsüne karşı direnç gösteren geni buldu.

Enza Zaden domatesteki ToBRFV virüsüne çare buldu

Hal Postası - Hollanda merkezli tohum şirketi Enza Zaden, son yıllarda domates üreticilerini zor durumda bırakan ToBRFV virüsüne karşı direnç gösteren geni buldu.

Hollanda merkezli tohum şirketi Enza Zaden, son yıllarda domates üreticilerini zor durumda bırakan ve dünya çapında hızla yayılan ToBRFV virüsüne karşı yüksek direnç gösteren geni buldu.

ToBRFV virüsü ilk olarak 2014 yılında Ürdün ve İsrail’de ortaya çıkmış; daha sonra ABD, Almanya, İtalya, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye’de de raporlanmıştı.

VİRÜS 30 DERECE VE ÜZERİNDE ENFEKTE EDİYOR

ToBRFV, tobamovirüsler grubuna ait bir virüs. Tütün Mozaik Virüsü (TMV) ve Domates Mozaik Virüsü ile (ToMV) yakından akraba olan virüsün önde gelen konakçıları ise domates ve biberdir. Araştırmalara göre virüs, 30 derece ve üzeri sıcaklıklarda enfekte edebiliyor.

Ürünleri nakletme, budama, bağlama, kültivasyon, püskürtme ve hasat yapma gibi elle dokunma faaliyetleri de virüsü yayma yolları arasında. Kıyafetler, ayakkabılar, ekipman ve zirai aletler gibi materyal de virüsü taşıyıp yayabiliyor. Ayrıca yayılım, bombus arısı gibi böcekler yoluyla da gerçekleşebiliyor.

VİRÜS TÜM DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Enza Zaden’de çalışan bitki patologları virüs hakkında, “Onu analiz ettik. Bir tobamo türü olduğu için mekanik olarak yayıldı. Virüsün tüm dünyayı dolaşacağını böylece anladık” diyor.

Şirkette bitki pataloğu olan Sergio de la Fuente van Bentem ise, domates yetiştiricilerinin risk altında olduğunu ve şirket olarak ToBRFV virüsüne dirençli domates çeşitleri yetiştirmek için çok çalıştıklarını belirtiyor.

Enza Zaden araştırmacıları; virüse karşı geliştirdikleri genin, şu ana kadar bu alanda bilinen başka hiçbir şeye benzemediğine ve ToBRFV'ye karşı yüksek direnç sunduğuna inanıyor.

Şirket, geliştirdiği tohumların patentini aldıktan sonra, önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler