1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Entegre mücadelede hedef daha ucuza üretmek

Entegre mücadelede hedef daha ucuza üretmek

Günal Biyolojik’in sahibi Ali Rıza Günal entegre mücadelede asıl hedefin maliyetleri optimum düzeyde tutmak olduğunu söyledi. 

Entegre mücadelede hedef daha ucuza üretmek

Hal Postası - Günal Biyolojik’in sahibi Ali Rıza Günal entegre mücadelede asıl hedefin maliyetleri optimum düzeyde tutmak olduğunu söyledi. 

Biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemleri etrafında dönen çeşitli tartışmalardan biri de yöntem olarak biyolojik mücadele etmenlerinin (BME) mi yoksa kimyasal çözümlerin mi daha uygun maliyetli olduğu konusudur. 

Kimyasal çözümlerin nispeten hızlı sonuç vermesi, bu maliyet hesaplamalarında kimyasallar lehine kanaat oluştursa da işçilik maliyetleri, sağlık riskleriyle ilgili maliyetler ve zirai ilaçların sürekli artan fiyatları karşısında çok etkili olamıyor. 

Fethiye merkezli biyolojik mücadele etmenleri üreticisi Günal Biyolojik firmasının sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Rıza Günal, bu tür maliyet karşılaştırmalarının çok anlamlı olmadığını; aslolanın üretim sürecinde ekonomik ve sürdürülebilir bir çizgi yakalamak olduğunu söyledi. 

MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN ENTEGRE MÜCADELE
Ali Rıza Günal şöyle konuştu, “Büyük işletmeler maliyetleri düşürmek adına mümkün olan tüm imkanları kullanıyorlar. Biyolojik ve biyoteknik ürünlerin maliyet açısından avantajları ortada. Ancak entegre mücadele dediğimiz yöntem kombine bir yöntemdir. Asıl amaç ekonomik ve sürdürülebilir üretim olmalıdır. Bizim de hedefimiz budur. Faydalı böceklerin tek başına yeterli olması zor. Biz faydalı böcek üretiyoruz ama uyumlu kimyasal ürünler var; ihtiyaç hallerinde bunları da elbette öneriyoruz.”

Girdi piyasalarındaki marka rekabetinin de sektöre yardımcı olmadığını kaydeden Günal, “Kimyasallar olsun, biyolojik ürünler olsun maliyet düşürmeye hizmet etmiyorsa, kimseye faydası yoktur. Bakın bombus arısı ülkemizde kullanılmaya başladığında ilk yıllarda pazarı kolay gelişmedi ama maliyetleri düşürdüğü anlaşılınca hızla yaygınlaştı. Bugün hormon kullanımından bahseden yok. Maliyete etkisi olmasaydı, bombus pazarı da bu noktaya gelemezdi” dedi. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE EKONOMİK ÜRETİM
Ali Rıza Günal sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün faydalı böceklerin ve biyoteknik ürünlerin işletme maliyetlerini düşürmede önemli etkisi olduğunu biliyoruz. Bu bilgi yayıldıkça bu ürünlerin kullanımı da artacak. Aynı şekilde mikrobiyal ürünlerin besleme süreçlerine etkisini de öğrendikçe çiftçilerimiz daha çok mikrobiyal kullanmaya başlayacak. Bu süreç kaçınılmaz. Ama ne kadar hızlı olursa memleket de o kadar kazanır. Çünkü asıl hedef daha ekonomik üretimdir. Entegre mücadele dediğiniz şey de esasen sürdürülebilir ve ekonomik üretim demektir.” 

Tarımsal üretim sektörünün girdi tedarikçisi firmaların rekabetinden oluşmadığını vurgulayan Günal, gerçek meselenin üretim alanlarında daha sürdürülebilir, daha ekonomik süreçler oluşturmak olduğunu kaydetti.

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler