1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ENAG: Yıllık enflasyon oranı %36,72

ENAG: Yıllık enflasyon oranı %36,72

Enflasyon Araştırma Grubu, yıllık enflasyon oranını yüzde 36,72 olarak açıkladı.

ENAG: Yıllık enflasyon oranı %36,72

Hal Postası - Enflasyon Araştırma Grubu, yıllık enflasyon oranını yüzde 36,72 olarak açıkladı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG); Merkez Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve IMF verilerini kullanarak oluşturduğu raporda, yıllık enflasyon oranını yüzde 36,72 olarak açıkladı.

Yapılan açıklamada; 2020 yılının ilk çeyreğinde, üretim açığının etkilediği yeni bir kırılganlığın ortaya çıktığı ve Covid-19 pandemisi nedeniyle bu kırılganlığın daha da derinleştiği ifade edildi. Ayrıca, Merkez Bankası faiz kararlarındaki yanlış zamanlamanın yarattığı döviz kuru artışının da yüksek enflasyonu tetiklediği kaydedildi.

TÜFE %4,08 ARTTI

ENAG’ın raporuna göre, Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de yüzde 4,08 artış gösterdi. Ana harcama grubu içinde yer alan gıda ve alkolsüz içeceklerde enflasyon oranı Aralık ayında yüzde 1,46 yükseldi.

Alt gruplarda bulunan ürünlerde ise tuz,baharat ve soslarda yüzde 2,30; tahıl ürünlerinde yüzde 2,28 ve et ürünlerinde yüzde 5,82 düşüş gözlense de diğer gıda ürünlerinde yaşanan artışlar dikkat çekti. Buna göre, Aralık ayında, kahvaltılık ürünler yüzde 4,96; atıştırmalıklar yüzde 6,06; makarna, pirinç ve bakliyat yüzde 4,39; meyve ve sebze yüzde 7,73 oranında zamlandı. Ayrıca, kuruyemişte yüzde 0,72; mandıra ve kümes hayvanlarında yüzde 3,11 ve yağda yüzde 4,65 artış yaşandı.

TÜİK VERİLERİ FARKLI

TÜİK’in bugün açıkladığı rakamlara göre ise Aralık’ta aylık enflasyon oranı yüzde 1,25 arttı; yıllık bazda ise artış yüzde 14,60 oldu.

TÜİK, Aralık ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatlarının yüzde 12,28; yurt içi üretici fiyatlarının ise yüzde 12,18 arttığını açıkladı. Buna göre, gıda enflasyonu aylık bazda yüzde 2,53, yıllık bazda ise yüzde 20,61 oldu.

AMAÇ: ZAMANSIZ FİYAT ENDEKSİ

Akademik çalışmalarda, özellikle de zaman serilerine dayalı ekonomik modellemelerde yokluğu hissedilen fiyat endekslerinin oluşturulması, faiz ile işsizliğin ve faiz ile enflasyonun kestiriminde yaşanan tartışmaları önlemek için kurulan ENAG, dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etmeyi hedefliyor. Grup, çalışmalarıyla; fiyat endeksi veri sıklığının saate indirgenmesi nedeniyle, dinamik refah seviyesini ölçme kapsamında baz etkisini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler