1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Elmalı ve Demre’de seralarda fırtına zararı

Elmalı ve Demre’de seralarda fırtına zararı

Antalya ve civarında etkili olan şiddetli rüzgar, Demre ve Elmalı ilçelerinde bazı seralara zarar verdi. 

Elmalı ve Demre’de seralarda fırtına zararı

Hal Postası - Antalya ve civarında etkili olan şiddetli rüzgar, Demre ve Elmalı ilçelerinde bazı seralara zarar verdi. 

Antalya ve çevresinde dün gece saat 20.00 sularında başlayan şiddetli rüzgar, gece boyunca şiddetini arttırdı ve bölgedeki bazı seraların örtülerini parçaladı. Sürekli yön değiştiren rüzgarın hızı zaman zaman saatte 80 ila 100 kilometreye kadar ulaştı. Demre’de elektrik kesintisine de neden olan fırtına, ilçeye bağlı Karabucak Mahallesi’nin Sura mevkiinde; Gürses Mahallesi’nde ve Köşkerler Mahallesi’nin Dere mevkiinde seralara zarar verdi. Özellikle Karabucak Mahallesi Sura mevkiindeki birçok sera tamamen yıkıldı ve ekili bulunan kapya çeşidi biberler telef oldu. Birçok seranın plastik örtüsünü de parçalayan rüzgarın, ilçe genelinde yaklaşık 63 dekar seraya zarar verdiği tahmin ediliyor. 49 çiftçinin zarar gördüğü afet sonrasında bu çiftçilerin 36'sının sigorta yaptırmadığı anlaşıldı. 

ELMALI’DA SEZON ÖNCESİ BEKLENMEDİK MASRAF
Elmalı ilçesinde de 13 üreticinin serası fırtınadan zarar gördü. Bunların hiç birinin sigortalı olmadığı görüldü. Yayla seracılığı sezonu yaklaşırken zarar gören seralar, bölgedeki üreticiler için sezon öncesi ciddi masrafa neden olacak. Elmalı İlçe Tarım Müdürü Dilek Boğatimur, örtüaltı üreticilerinin sera demirleri ile plastik örtülerinin zarar gördüğünü bildirdi ve şunları söyledi, “Zarar gören tüm çiftçilerimize büyük geçmiş olsun. Müdürlüğümüz Ziraat Mühendisleri tarafından bayramın ilk gününde zarar tespit çalışmaları yürütülüyor. Allah afetlerden korusun tüm üreticilerimizi. Müdürlüğümüz her daim çiftçilerimizin yanında olacak. Özverileri için ekibime teşekkür ederim.”

Seralarda meydana gelen zarar tarım sigortaları konusunu akla getirdi. Bölgede her geçen gün daha çok çiftçi üretim tesisini sigortalıyor. TARSİM, çiftçinin zararını ödenen prim miktarı doğrultusunda karşılıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler