1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Elmada iki yeni patojen mantar keşfedildi

Elmada iki yeni patojen mantar keşfedildi

Amerika'da, biri daha önce tanımlanmamış, diğeri ise elmada ilk kez görülen iki patojen mantar tanımlandı.

Elmada iki yeni patojen mantar keşfedildi

Hal Postası - Amerika'da, biri daha önce tanımlanmamış, diğeri ise elmada ilk kez görülen iki patojen mantar tanımlandı. 

New York’taki elma bahçelerinde yapılan bir çalışmada, bitki patologları elmalarda ‘acı çürük’ hastalığına neden olan iki yeni patojen mantar tanımladı. 

ABD’nin New York eyaletindeki elma bahçelerinde çalışmalar yapan Cornell AgriTech şirketinden bitki patologları, elmalarda acı çürük hastalığına neden olan yeni bir mantar patojeni tanımladı. 

Ayrıca, diğer meyvelerde çürüklük hastalığına neden olan başka bir mantar türünün de elmalarda ilk kez görüldüğü açıklandı. Açıklama, 6 Temmuz günü Scientific Reports dergisinde yayımlandı.

Cornell AgriTech’e bağlı olarak çalışan Hudson Valley Araştırma Laboratuvarı, biri daha önce tanımlanmamış, diğeri ise elmada ilk kez görülen iki fitopatojen mantarın tanımlandığını açıkladı. Her iki patojenin de muz, çilek, narenciye, avokado, papaya ve mango da dahil olmak üzere çeşitli meyve ürünlerinde yıkıcı çürük hastalıklarına neden olan ve 189 mantar türünü içeren Colletotrichum cinsine ait olduğu belirtildi. Colletotrichum genusu, bitkilerde endofit olarak barınabiliyor ve fitopatojen etki yapabiliyor. 

Gereken önlemler alınmazsa, New York eyaletindeki elma kaybının yüzde 25’i bulacağı tahmin ediliyor. ABD Tarım Bakanlığı istatistiklerine göre, 2019 yılında New York elma piyasasının değeri yaklaşık 300 milyon dolardı. 

Yeni patojenlerin bulaşma hızı ya da yaygınlık durumu hakkında henüz yeterli bilgi bulunmuyor. Ancak yeni patojenlerin yayılımının, küresel ısınma ve iklim değişiklikleriyle ilişkili olabileceği tahmin ediliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler