1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Elektronik Ürün Senedi Piyasası bir yaşında

Elektronik Ürün Senedi Piyasası bir yaşında

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası birinci yılını doldurdu. İşlem hacmi 8,7 milyar liraya çıktı. 

Elektronik Ürün Senedi Piyasası bir yaşında

Hal Postası - Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası birinci yılını doldurdu. İşlem hacmi 8,7 milyar liraya çıktı. 

Tarım sektöründe üreticiyle tüketicileri merkezi bir platformda buluşturmak üzere 26 Temmuz 2019 tarihinde faaliyete geçen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasası, birinci yaşını doldurdu.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası birinci yılını doldurdu. Bir yıllık dönemde işlem hacmi yüzde 90 artışla 8,7 milyar liraya ulaştı. 2020’nin ilk 7 ayında da geçen yılın aynı dönemine göre işlem hacminde yüzde 65 oranında artış gerçekleşti. 

TÜRİB’in faaliyete geçmesiyle, ülkenin dört bir yanındaki alıcı ve satıcıların ELÜS alım satımını tek ve ulusal bir elektronik platform üzerinden şeffaf ve güvenli bir şekilde yapabilmesi sağlanıyor. Alışveriş sırasında standardı belirlenmiş ürünler, fiziki olarak yer değiştirmeden, hızlı ve güvenli şekilde el değiştirebiliyor. 

Faaliyete geçişinin birinci yılında TÜRİB ELİS Piyasası’nda 70 binin üzerinde yatırımcı kaydı yapıldı; 145 bin 335 adet işlem gerçekleşti ve 6,3 milyar kg ürün el değiştirdi. Gerçekleşen işlemlerin toplam cirosu ise 8,7 milyar liraya ulaştı. 

İŞLEM HACMİ BİR YILDA %90 ARTTI

TÜRİB ELÜS Piyasasının faaliyete geçtiği 26 Temmuz 2019’dan bugüne kadar olan dönemde bir önceki 12 aylık döneme göre işlem hacmi %90 oranında artarak 4,6 milyar liradan 8,7 milyar liraya çıktı. Ocak-Temmuz 2020 döneminde ise işlem hacmi 2019 yılının aynı dönemine göre % 65 oranında arttı ve 3,4 milyar liradan  5,6 milyar liraya yükseldi. 

KURULUŞ İZNİ ALAN DEPO KAPASİTESİ 17 MİLYON TON 

ELÜS Piyasası’nın kuruluşunun birinci yılında Ticaret Bakanlığından kuruluş izni alan lisanslı depo işletmelerinin kapasitesi 16 milyon 999 bin 742 tona, faaliyette olan işletme kapasitesi 5 milyon 948 bin 922 tona ulaştı.

İşlenmiş gıda sektörü, ihtiyaç duyduğu kalite ve miktardaki girdiyi depo inşa etme ve işletme maliyetine katlanmadan, ELÜS üzerinden temin edebiliyor. 

ARACI KURUMLAR VE TEVERRUK PİYASASI DEVREYE GİRECEK

TÜRİB, kısa ve orta vadeli hedefleri kapsamında, yerli ve milli yazılım ile teknolojik altyapı yatırımlarının tamamlanması; ürün piyasası aracı kurumlarının devreye alınması ve katılım finansı için Teverruk Piyasası’nda işlemlere başlanması için çalışıyor. 

Teverruk kavramı, nakit para elde etmek için bir malı vadeli olarak satın alıp bir başkasına genellikle alış fiyatından daha düşük peşin bir fiyata satmayı ifade ediyor. Teverruk Piyasası henüz oluşturulmamış olsa da bazı bankalar ELÜS Kredisi adı altında teverruk anlamına gelecek şekilde, ürün senedi teminatlı kredi vermeye başladılar. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler