1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu satın alacak

Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu satın alacak

Et ve Süt Kurumu, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyecek.

Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu satın alacak

Hal Postası - Et ve Süt Kurumu, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada bu yıl 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu bildirdi.

Pakdemirli açıklamasında, pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) alacağını söyledi.

BÜYÜKBAŞIN KİLOSU 20 LİRANIN ALTINDA

Belirlenen rakamlara göre, canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilo ve üzeri, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 TL; canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilo arası, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı ise 18 TL oldu.

İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırların ise canlı alınmayıp, ESK’nın mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacağı açıklandı.

KOYUNUN KİLOSU 15 LİRA

Küçükbaşlarda tokluk firesi düşülmeksizin, tokluların canlı kilogramının 17 TL’den alınacağını belirten Pakdemirli, "Koyunlar canlı kilosu 15 lira, keçiler ise canlı kilosu 13 lira fiyat üzerinden satın alınacaktır" dedi.

Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler