1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Ekvador 25 bin hektarlık muzu kayıt altına almaya çalışıyor

Ekvador 25 bin hektarlık muzu kayıt altına almaya çalışıyor

Ekvador Tarım Bakanlığı, yetkisiz ve yasa dışı muz çiftliklerine düzenleme getirdi. Çiftçiler büyük para cezalarıyla karşı karşıya.

Ekvador 25 bin hektarlık muzu kayıt altına almaya çalışıyor

Hal Postası - Ekvador Tarım Bakanlığı, yetkisiz ve yasa dışı muz çiftliklerine düzenleme getirdi. Çiftçiler büyük para cezalarıyla karşı karşıya.

Ekvador Tarım Bakanlığı, izinsiz muz üreten çiftlikleri düzenlemek amacıyla, çiftçileri kayıt altına alıyor. Çiftçiler, çiftliklerini yasallaştırmak için bakanlığın düzenlediği formları eksiksiz doldurmak zorunda. Bakanlık böylece, yasa dışı muz çiftliklerini kontrol altında tutmayı planlıyor.

Yetkisiz muz üreticilerinin, düzenlemeden yararlanması için Muz Üretim ve Pazarlamasını Teşvik Etme ve Kontrol Etme Yasası’na göre, son 10 yılda yeni ekim yapmamış olmaları gerekiyor.

KAYIT DIŞI ÜRETİM REKOLTENİN %12’Sİ

Ekvador Muz Pazarlama ve İhracat Derneği'ne (Acorbanec) göre, ülkede yaklaşık 25 bin hektar yasa dışı mahsul var. Bu da rekoltenin yüzde 12’sine tekabül ediyor.

Yeni düzenlemeyle kayıt altına alınacak çiftlik sahipleri, mahsullerini kesmek ya da imha etmek zorunda kalmayacak. Ayrıca ürettikleri muzları sözleşmeli olarak satmalarına da olanak tanınacak. Yapılan başvurular, uydu verileri ve bakanlık tarafından görevlendirilen personel raporlarıyla karşılaştırılacak.

Düzenlemenin dışında kalacak ya da eksik veya yanlış beyanda bulunan çiftçilere, hektar başına 600 dolar para cezası kesilecek. Ekvador hükümeti, bu yolla 15 milyon dolar toplayacağını öngörüyor. Toplanan paralar, muz fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde, küçük üreticiler adına bir yardım fonu oluşturmak için kullanılacak.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler