1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Eker Süt: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Eker Süt: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Eker Süt, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmalarda sözleşmeden yana taraf bildirerek, bir açıklama yayınladı.

Eker Süt: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Hal Postası - Eker Süt, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmalarda sözleşmeden yana taraf bildirerek, bir açıklama yayınladı.

Eker Süt Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, kamuoyunda tartışılmaya başlayan İstanbul Sözleşmesi’nden yana tavır aldığını açıklayan bir bildiri yayınladı. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası nitelikte bir insan hakları sözleşmesi.

Sözleşmede kadına yönelik şiddet, tarihsel bir olgu olarak tanımlanıyor ve şiddetin cinsiyet eşitsizliği ekseninde doğan güç ilişkilerinden kaynaklandığına değiniliyor. Bu dengesizliğin kadınlara yönelik ayrımcı muameleye neden olduğunu bildiren Sözleşme, toplumsal cinsiyeti toplum tarafından kurgulanmış davranış ve eylem hâli olarak niteliyor ve kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlâli olarak değerlendiriyor. 

SÖZLEŞME NEDEN ÖNEMLİ?

Sözleşme metninde cinsel istismar, taciz, tecavüz, zorla ve erken yaşta evlendirilme ile namus cinayetleri gibi durumların kadınları toplumda ‘öteki’ durumuna getirdiği ifade ediliyor ve psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet ibareleri de aynı kapsamda değerlendiriliyor. 

Sözleşme, taraf devletlere şiddeti önleme yükümlülüğü getiriyor. İstanbul Sözleşmesi, benzer çok sayıda uluslararası düzenlemeden kapsamı ve oluşturduğu denetim mekanizmasıyla ayrılıyor. 

EKER SÜT: SÖZLEŞMEYE BAĞLI KALMAK ZORUNLULUKTUR

Eker Süt’ün, Sözleşme’yle ilgili bildirisinde şunlar ifade edildi: “İstanbul Sözleşmesi, kadın cinayetlerinin ve kadınlara karşı uygulanan şiddetin önüne geçilmesi bakımından hayati derecede önem taşıyor.

Kadınların iş hayatından dışlanmasının, eğitimden mahrum bırakılmasının, taciz vakalarının, aile içi şiddetin ve hatta yaşam haklarının ihlal edilmesinin toplumda derin yaralar açtığı ülkemizde, İstanbul Sözleşmesi’ne güçlü bir şekilde bağlı kalmanın bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz. 

Kadınların her türlü ayrımcılıktan, cinsiyetçilikten ve şiddetten uzak bir yaşam sürmesini teminat altına alan İstanbul Sözleşmesi’ni Avrupa Konseyi üyeleri arasında ilk imzalayan ülkelerden biri olan Türkiye, bu duruşunu koruyarak kadına yönelik tüm şiddet olaylarını meşrulaştırmaya çalışanların karşısında durmalıdır. 

Çağdaş Türkiye’yi inşa etme yolunda bir kilometre taşı olan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmalı, İstanbul’umuzun adını taşıyan bu sözleşmeye gözümüz gibi bakmalıyız. Tüm yetkili kurumları, paydaşlarımızı ve müşterilerimizi bu tarihi sorumluluğu üstlenmeye davet ediyoruz. 

Çünkü Türkiye’mizin hak ettiği sosyal, kültürel ve ekonomik gelişim seviyesine ancak ve ancak kadın ve erkek el ele vererek ulaşabileceğimizi biliyoruz. 

İş dünyasında fırsat eşitliğinin yaygınlaşması için oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nde (WEPs) imzası olan bir şirket olarak toplumumuzda cinsiyet eşitliğinin sağlanması için var gücümüzle çalışmaya; eşit, adil ve şiddetsiz bir yaşam mücadelesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. 

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır.”

Önceki ve Sonraki Haberler