1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EİB’den yeni proje: Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz

EİB’den yeni proje: Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2021 yılında gıda güvenliğine dikkati çekmek amacıyla, Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz isimli projeyi hayata geçirecek.

EİB’den yeni proje: Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz

Hal Postası - Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2021 yılında gıda güvenliğine dikkati çekmek amacıyla, Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz isimli projeyi hayata geçirecek.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EİB) Başkanı Hayrettin Uçak, tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi sırasında, hastalık ve zararlı etmenlerin etki ederek ürünün hem kalitesini hem de verimini olumsuz yönde değiştirdiğini, bunu önlemek için hastalık ve zararlılarla mücadelede üreticilerin entegre mücadele programını uyguladıklarını kaydetti.

Entegre mücadele içerisinde gerçekleştirilen uygulamalardan birisinin de pestisit kullanımı olduğuna dikkat çeken Uçak; pestisit kullanımının doğru zamanda, doğru dozda, doğru alet ve ekipmanla, son ilaçlama ve hasat zamanı arasındaki süreye uygun, hedef organizmaya yönelik yapılması gerektiğini söyledi.

Uçak, Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz projesinin saha çalışmalarına 2021 yılı Mart ayında çilekle başlayacaklarını belirtti. Proje ile çekirdeksiz sofralık üzüm, kiraz, nar, şeftali, mandalina, çilek, domates, hıyar ve asma yaprağı ürünlerine yönelik pestisit analizlerine öncelik verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler