1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ege Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Ege Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Ege Üniversitesi’nde, Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Ege Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Hal Postası - Ege Üniversitesi’nde, Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Ege Üniversitesi tarafından yayımlanan Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları ve Rektör tarafından merkezin çalışma alanı ile ilgili öğretim elemanları arasından seçilecek 4 kişiyle beraber, 7 kişiden oluşacak.

YERLİ AŞI GELİŞTİRİLECEK

Yerli ve milli aşılar geliştirme ve klinik çalışmalarını başlatma alanında ihtisaslaşacak olan Merkez’de, Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri bilimsel ve eğitim bazlı sürdürülecek. Merkez’in çalışmaları arasında eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yapmak da yer alıyor.

Merkez’de, sanayi işbirliğini güçlendirerek bu kapsamda sektörün Ar-Ge ve yenilik kapasitesini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmek ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını yapmanın yanı sıra; patent, lisans ve teknoloji transferi konularında danışmanlık da verilecek.

AŞI ÇALIŞMALARINDA VETERİNER HEKİMLER ÖN PLANDA

Tüm dünyada aşı çalışmaları veteriner hekimler kontrolünde yürütülüyor. Türkiye’de de Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve aşı denemeleriyle ilgili çalışmalarda öncülüğü veteriner hekimler yapıyor.

Salgın hastalıkların yüzde 80’inin hayvanlardan insanlara bulaştığı ve bunun dışında da hayvanlardan insanlara geçen diğer hastalıklar göz önüne alındığında, veteriner hekimlerin rolü daha da önem kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler