1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünyanın en büyük böcek çiftliği 224 milyon dolar finansman buldu

Dünyanın en büyük böcek çiftliği 224 milyon dolar finansman buldu

Ynsect şirketi, Kuzey Fransa'daki Amiens'te, dünyanın en büyük yem amaçlı böcek çiftliğini kurmak için yatırımcılarından 224 milyon dolar topladı.

Dünyanın en büyük böcek çiftliği 224 milyon dolar finansman buldu

Hal Postası - Ynsect şirketi, Kuzey Fransa'daki Amiens'te, dünyanın en büyük yem amaçlı böcek çiftliğini kurmak için yatırımcılarından 224 milyon dolar topladı.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Ynsect, Kuzey Fransa'daki Amiens'te ikinci bir böcek çiftliği kurmak için yatırımcılardan 224 milyon dolar topladı. Ynsect; çiftlik hayvanları, evcil hayvan yemi ve gübreler için protein üreten un kurtları yetiştiriyor. Çiftlik aynı zamanda dünyanın en büyük böcek çiftliği olma özelliğini taşıyacak.

Fransız Ynsect şirketi, böceklerin ıslahı ve bunların ev ve çiftlik hayvanları için bileşenlere dönüştürülmesi üzerine faaliyet gösteriyor. Şirket, yeni kuracağı çiftlikle, kapalı alanda böcek tarımı yapacak.

40 BİN METREKAREDE KARBON NEGATİF ÇİFTLİK

2022'nin başlarında açılması planlanan çiftlik, yılda 100 bin ton un ve yağ gibi böcek ürünü üreterek, 500 kişiye iş imkanı sağlamayı hedefliyor.

Şirket yaptığı açıklamada, 40 bin metrekareye yayılan 40 metre yüksekliğindeki tesisin, dünyanın en yüksek dikey çiftliği ve dünyadaki ilk karbon negatif dikey çiftliği olacağını ifade etti.

Böcek çiftlikleri; balık, küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvanların protein ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyet yürütüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler