1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Dünya gıda fiyatları üst üste 7. ayda da arttı

Dünya gıda fiyatları üst üste 7. ayda da arttı

Aralık ayında dünya gıda fiyatları, süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste 7. ayda da artış gösterdi.

Dünya gıda fiyatları üst üste 7. ayda da arttı

Hal Postası - Aralık ayında dünya gıda fiyatları, süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste 7. ayda da artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) raporuna göre; dünya gıda fiyatları Aralık ayında süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere, üst üste 7. ayda da arttı. FAO’nun belirlediği Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayında ortalama 107,5 puan oldu ve Kasım ayına kıyasla yüzde 2,2 yükseldi.

Tahıl Fiyat Endeksi ise Kasım ayına göre yüzde 1,1 artarak, 2019 yılının yüzde 6,6 üzerinde gerçekleşti. Aralık ayında buğday, mısır, sorgum ve pirinç için ihracat fiyatları, Rusya ve ABD’deki büyüme koşulları ve mahsul beklentileri konusundaki endişelerden dolayı kısmen arttı.

2020'de ihracat fiyatları, bir önceki yıla kıyasla pirinçte yüzde 8,6; mısırda yüzde 7,6 ve buğdayda yüzde 5,6 yükseldi.

SÜT ÜRÜNLERİ 7 AYDIR YÜKSELİŞTE

FAO’nun açıkladığı Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, Aralık ayında yüzde 4,7 artarak Eylül 2012'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Fiyatlar, Palm yağı üreten başlıca ülkelerde devam eden arz sıkışıklığı ve Arjantin'deki uzun süreli grevler nedeniyle kısmen yükseldi.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Aralık ayında yüzde 3,2 artarak, üst üste 7. ayı da yükselişle kapamış oldu. Et Fiyat Endeksi de Aralık ayında yüzde 1,7 artış gösterdi.

Şeker Fiyat Endeksi ise, bir önceki aydaki belirgin artışın ardından Aralık ayında yüzde 0,6 düştü.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler