1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DSİ’den su tasarrufu uygulaması: Kademeli Hizmet Bedeli

DSİ’den su tasarrufu uygulaması: Kademeli Hizmet Bedeli

DSİ, tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, bazı pilot sulama projelerinde Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli uygulaması yapacak.

DSİ’den su tasarrufu uygulaması: Kademeli Hizmet Bedeli

Hal Postası - DSİ, tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, bazı pilot sulama projelerinde Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli uygulaması yapacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, bazı pilot sulama projelerinde Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli uygulaması konusunda çalışma başlattı. Bu amaçla DSİ tarafından inşa edilerek işletmeye açılan sulama tesislerinde yüzde 62 yüzeysel, yüzde 21 yağmurlama ve yüzde 17 damla sulama yöntemi kullanılıyor. Yeni uygulama ile, suyun ihtiyaçtan daha fazla kullanımının önüne geçmek hedefleniyor.

Buna göre; tesisin işletme, bakım, onarım ve yönetim giderlerinin karşılığı olarak ödenen Su Kullanım Hizmet Bedeli, kullanılan su miktarına veya hacme göre, kademeli olarak alınacak. Yani, kullanılan her birim su artışında veya azalışında ücret artarak veya azalarak uygulanacak. Böylece, bitkinin ihtiyacı kadar su kullanımını teşvik edilecek.

115 BİN HEKTARDA ÇALIŞMA BAŞLADI

DSİ’ye bağlı Bölge Müdürlükleri ilk aşamada belirlenen Bursa, Eskişehir, Karaman, Çorum, Mersin, Tokat, Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Antalya, Şanlıurfa, Burdur, Afyon, Sivas, Gaziantep, Muğla ve Çanakkale illerinde; 29 adet sulamada, 115.349 hektar alanda pilot çalışma yapılması için hazırlıklara başladı.

Pilot uygulamalar ile, Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli modelleri yaygınlaştırılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler