1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Domates çiftçisi çare arıyor: Kınık’ta domates toplamama kararı alındı!

Domates çiftçisi çare arıyor: Kınık’ta domates toplamama kararı alındı!

Antalya Kınık Ova Bölgesi’ndeki çiftçiler, Pazartesi gününden itibaren domates toplamama ve halleri traktörlerle kapatma kararı aldı.

Domates çiftçisi çare arıyor: Kınık’ta domates toplamama kararı alındı!

Hal Postası - Antalya Kınık Ova Bölgesi’ndeki çiftçiler, 19 Ocak 2020 Pazartesi gününden itibaren domates toplamama ve toptancı hallerinin girişini traktörlerle kapatma kararı aldı.

Antalya’nın batısında, Fethiye sınırında bulunan Kınık, Ova ve Yeşilova bölgesindeki çiftçiler, domates fiyatlarındaki düşüşü ve ihracat kanallarının daralması karşısında çiftçinin yalnız bırakılmasını protesto etmek için 19 Ocak 2021 Pazartesi gününden itibaren domates toplamama ve halleri traktörlerle kapama kararı aldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden çektikleri krediler yüzünden mağdur olan çiftçiler gündemdeki yerini korurken; Türkiye’nin her bölgesinden telefon ya da sosyal medya üzerinden Hal Postası’na ulaşan çiftçiler, yaşadıkları sorunlara çare bulmaya çalışıyor. Ürünü elinde kalan, kredi faizlerini ödeyemediği için icralık olan, ürününü ederinin çok altında fiyatlarla satmak zorunda kalan çiftçilere, Kınık Ova Bölgesi’nde domates üreten çiftçiler de katıldı. Bölgede üretim yapan çiftçiler, Pazartesi gününden itibaren domates toplamama ve halleri traktörlerle kapatma kararı aldı.

Kınık, Ova ve Yeşilova beldeleri; yaklaşık 10 dekar ile Türkiye ve Antalya ortalamasının (yaklaşık 3 dekar) oldukça üzerinde sera ölçeği ile ihracatçının ilgi gösterdiği üretim bölgelerinden biri. Çok verimli topraklara sahip olan bölgedeki üreticiler normal koşullarda ürününü ihracata zorlanmadan gönderebiliyordu. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler