1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Domates çeşitleri de kendi pandemisini yaşıyor

Domates çeşitleri de kendi pandemisini yaşıyor

Dünyayı sarsan Covid-19 salgınına benzer şekilde domates üretim alanlarının başı da ToBRFV virüsüyle dertte. Çözüm, seralarda hijyen standartlarını yükseltmekte. 

Domates çeşitleri de kendi pandemisini yaşıyor

Hal Postası - Dünyayı sarsan Covid-19 salgınına benzer şekilde domates üretim alanlarının başı da ToBRFV virüsüyle dertte. Çözüm, seralarda hijyen standartlarını yükseltmekte. 

Covid-19 salgını dolayısıyla hijyen uygulamalarını gündelik hayatımızda hiç olmadığı kadar çok kullanmaya başladık. Giderek alışkanlıklarımızı değiştiren yeni süreç, tarım sektöründe de maalesef benzer bir yönelime girdi. Tobamovirüsler grubuna ait olan ToBRFV, meyvede neden olduğu zararla tüm dünyada domates üretimini tehdit ediyor. 

Salgın döneminde yaz mevsimi, Avrupalı domates seracıları açısından hayal kırıklığıyla geçti. Yaz biterken biraz toparlanan fiyatlara rağmen üreticilerin kaygıları azalmadı. Çünkü fiyatlardaki toparlanma, üreticinin yaşadığı kayıpları karşılamaktan şimdilik uzak kalıyor. 

ToBRFV DÜNYANIN HER YERİNDE GÖRÜLÜYOR

Üstüne bir de ilk olarak 2014’te İsrail ve Ürdün’de raporlanan Tomato Brown Rugose Fruit Virus’ün (ToBRFV: Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü) geçen seneden itibaren Avrupa’da etkisini arttırmaya başlaması, üreticileri korkutuyor. 

2020’de ABD, Meksika, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya ve Türkiye’de etkinliği artan ToBRF Virüsü kısa süre önce Mısır, İngiltere, Polonya, Yunanistan, İspanya, Çekya ve Polonya'da da piyasaları etkilemeye başladı.

Virüsün şimdilik, kimyasal veya biyolojik bir çözümü bulunmuyor. Ancak ıslah şirketleri virüse karşı dayanımı olan çeşit geliştirmek için çalışıyor. Enza Zaden şirketi geçen ay, dayanıklı bir çeşit geliştirdiğini duyurmuştu. Ancak dayanıklı çeşitler bile yüksek sıcaklıklarda enfekte olabiliyor.

ÇARE: KÜLTÜREL ÖNLEMLER VE BEŞERİ HİJYEN TİTİZLİĞİ

O nedenle kültürel önlemler almak ve seraları neredeyse beşeri hijyen titizliği ile izole etmek gerekiyor. Virüsle mücadelenin esasını oluşturan kültürel önlemlerin ana teması da sera hijyeninin üst düzeyde tesis edilmesi. Temas gibi mekanik yollarla bulaşan ToBRFV karşısında şu an için plum domates çeşitleri, cherry domatesler ve midiplum çeşitleri nispeten etkilenmiyor. Bu nedenle bazı üreticiler 2020’de bu çeşit gruplarına veya hıyar, patlıcan, biber gibi türlere yöneldi. 

İŞİN CİDDİYETİ BÜYÜK

Bu süreçte domates seralarında hijyen uygulamaları, dezenfeksiyon sıvıları ve aletleri, eldivenler ve koruyucu giysiler kullanmak, bitkiyi virüsten korumak için zorunlu hale geliyor. İşin ciddiyeti büyük. Bazı büyük işletmeler, seralarda görevli ziraat mühendisleri ve teknisyenlerin bile seraya giriş çıkışlarını sınırlandırma yoluna gidiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler