1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Domates biber bazlı yemeklik ürünlere düzen getirildi

Domates biber bazlı yemeklik ürünlere düzen getirildi

Ketçap dışında kalan domates ve biber bazlı yemeklik ürünlerin tamamı yasal mevzuat kapsamına alındı. 

Domates biber bazlı yemeklik ürünlere düzen getirildi

Hal Postası - Ketçap dışında kalan domates ve biber bazlı yemeklik ürünlerin tamamı yasal mevzuat kapsamına alındı. 

Türk Gıda Kodeksi Salça ve Benzeri Ürünler Tebliği, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, 2014 yılından bu yana yürürlükte olan Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği’ni de yürürlükten kaldırdı. 

KETÇAP DIŞINDA HERŞEY TEBLİĞ KAPSAMINDA

Yeni Tebliğ ile birlikte, daha önce domates salçası, domates püresi, biber salçası ve biber püresini kapsayan düzenleme; karışık salça, domates veya biber bazlı olan yemeklik ürünleri de kapsam içine aldı. Daha önce salça ve püre dışında kalan domates ve biber bazlı ürünlerle ilgili bir düzenleme bulunmuyordu. 

Dolayısıyla Tebliğ, domates sosu ve benzeri domates ürünleri ile biberin doğal bileşenlerinin tat ve aromasını değiştirecek baharat, soğan, sirke gibi bileşenleri içerecek şekilde çeşnilendirilmiş biber sosu ve benzeri biber ürünlerini de kapsam içine almış oldu. Tebliğ sadece ketçapı kapsam dışında bıraktı. 

Tebliğin getirdiği bir yenilik de daha önce üst sınır getirilmemiş bazı ürünlerin briks değerlerinin üst sınırlarını belirlemesi oldu. Buna göre biber püresinin briks değeri asgari %9, azami %15 olabilecek. Biber salçasının briks değeri %18; domates salçasının briksi de %28 olarak korunurken, domates püresinin briksi en az %7 ve en çok %20 olabilecek. 

KARIŞIK SALÇADA SİYAH LEKE VE HUNTER RENK DEĞERİ ARANMAYACAK

Domates salçası ve biber salçasının 30/70, 40/60, 50/50, 60/40, 70/30 oranlarında karıştırılması ve ilave tuz hariç en az %28 brikse kadar koyulaştırılması ile elde edilen ve fiziksel yollarla dayanıklı hale getirilen karışık salça kavramı 2016 yılında Tebliğ kapsamına alınmıştı. Yeni Tebliğ'de Karışık salçada, siyah leke ve Hunter renk değeri kriterleri aranmayacağı hükmü getirildi. Karışık salçanın invert şeker miktarı da, önceden olduğu gibi toplam kuru maddede kütlece en az %36,5 (m/m) olacak. 

BİBER SALÇASI VE PÜRESİ ASİTLİK LİMİTİ %4’TEN %10’A ÇIKTI

Yeni Tebliğ’e göre domates salçası, biber salçası, domates püresi ve biber püresinde toplam asitlik miktarı; susuz sitrik asit cinsinden, toplam kuru maddede kütlece %10’dan (m/m) fazla olamayacak. Bu değer daha önce domates salçası ve domates püresi için %10; biber salçası ve biber püresi içinse %4 olarak ifade ediliyordu. 

Biber salçasının pH değeri sınırları da değiştirildi. Asgari sınır 4i6’dan 4,1’e düşürüldü; azami sınır ise 5,0 olarak korundu. Karışık salçalardaki pH değeri ise en az 4,0; en çok 4,7 olarak korundu. 

DOMATES ÜRÜNLERİNDE LİKOPEN ORANI SINIRLARI

Domates salçasının likopen miktarı en az 350 mg/kg olacak. Karışık salçadaki likopen miktarı ise karışıma ilave edilen domates salçası ile orantılı olacak. Domates bazlı yemeklik ürünlerde ise likopen miktarı 250 mg/kg’ı geçemeyecek.

Tebliğ kapsamındaki ürünlere asitliği düzenlemek amacıyla limon ve/veya misket limonu suyu ve/veya limon ve/veya misket limonu suyu konsantresi ilave edilebilecek.

Salça olmadığı halde tüketicilere salça izlenimi verebilecek domates bazlı yemeklik ürünler 20 briksin üzerinde, biber bazlı yemeklik ürünlerse 15 briksin üzerinde üretilemeyecek ve piyasaya sürülemeyecek.

ETİKETLEME KURALLARI

Domates salçası/püresi ve biber salçası/püresi etiketlerinde diğer ürünlere üstünlük sağlayacak şekilde özel, geleneksel, yöresel, ev tipi, köy tipi gibi ifadeler kullanılamayacak. Tebliğ kapsamındaki bütün ürünlerin etiketlerinde briks değeri asgari oran olarak; ilave tuz miktarı da yine oran olarak yazılacak, ilave tuz içermiyorsa bu husus da ayrıca yazılacak. Karışık salçalarda ise karışım oranları etikette ürün adıyla beraber görünür şekilde yazılacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler