1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doğu Karadeniz’de vampir kelebek alarmı

Doğu Karadeniz’de vampir kelebek alarmı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez 2008 yılında görülen vampir kelebek yavruları, temmuz sıcaklarıyla birlikte bitkileri sarmaya başladı.

Doğu Karadeniz’de vampir kelebek alarmı

Hal Postası - Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez 2008 yılında görülen vampir kelebek yavruları, temmuz sıcaklarıyla birlikte bitkileri sarmaya başladı.

Doğu Karadeniz’de son 10 yıldır hızla artan Ricania simulans adlı kelebek türü böcek, tarım arazilerini olumsuz etkiliyor. Halk arasında bitkilerin öz suyunu emdiği için vampir olarak adlandırılan kelebek türü, havaların ısınmasıyla yeniden kendini gösterdi. 

Gürcistan üzerinden bölgeye girdiği belirlenen ve son yıllarda bölgedeki tarım arazilerinde hızlı bir artış gösteren kelebek, suyunu emdiği sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden oluyor. Haziran ayında ergin dönemine ulaşarak bu dönemde beslenme aktivitelerini azaltan vampir kelebekler, yumurtlama aktivitelerini artırarak özellikle çay filizleri ve fasulyelerde etkili oluyor. 

İSTİLACI BÖCEKLER BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURUYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ZMO Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, son yıllarda Doğu Karadeniz’de yoğunlukla görülmeye başlayan ve nüfuzu hızla artan Anoplophora chinensis (turunçgil uzun antenli teke böceği) ve Halymorpha hallys (kahverengi kokarca) böceklerinin de en az vampir kelebek kadar zararlı olduğunu söyledi.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin tarımsal üretiminde bu böceklerle mücadelenin çok büyük ekonomik kayıplar yaşatacağını vurgulayan Pehlevan, aynı zamanda ekolojik dengenin ve yaşam kalitesinin de bozulacağına dikkat çekti. 

500 İSTİLACI BÖCEK TÜRÜ VAR

Yılda bir kere döl veren vampir kelebekler, 300’den fazla bitki türüne zarar veriyor. Dişiler iklimin uygunluğuna göre ağustos ayı içinde, gruplar halinde konukçu bitki dokusuna yarıklar açarak 40 ile 60 arasında yumurta bırakırken, kış aylarını yumurtada geçirip, nisan-mayıs aylarında larva oluyor. 

Dünya genelinde 500 civarı istilacı böcek olduğu tahmin edilirken bunların çoğunun bitkilere zarar verdiği biliniyor. İstilacı böceklerin sebep olduğu yıllık ürün kayıplarının ise yaklaşık 13 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler