1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Dikey tarıma yönelik tohum için Bayer-Temasek ortaklığı

Dikey tarıma yönelik tohum için Bayer-Temasek ortaklığı

Alman biyokimya şirketi Bayer ile Singapurlu kamu şirketi Temasek, dikey tarıma yönelik tohum geliştirmek üzere ortak şirket kurdu.

Dikey tarıma yönelik tohum için Bayer-Temasek ortaklığı

Hal Postası - Alman biyokimya şirketi Bayer ile Singapurlu kamu şirketi Temasek, dikey tarıma yönelik tohum geliştirmek üzere ortak şirket kurdu.   
 
Alman biyokimya şirketi Bayer ile Singapurlu kamu şirketi Temasek Holdings Pte. Ltd., dikey tarım yapabilmek için Unfold Bio Inc. unvanlı ABD merkezli bir şirket kurdu. Bayer CropScience’ın (BCS) eski sebze araştırma ve geliştirme başkanı ve yeni kurulan Unfold’un CEO’su John Purcell, Bayer ve Temasek’in yeni şirkette şimdilik eşit paylara sahip olacağını söyledi. Unfold’un ilerleyen dönemlerde başka şirketlerden de yatırımcı ortak alabileceği öngörülüyor.

DİKEY TARIMIN İKİ YÖNTEMİ

Son yıllarda uygulamaları giderek artan dikey tarımı daha ekonomik ve sürdürülebilir hale getirmek için 2 farklı yöntem üzerinde duruluyor. Birincisi, dikey tarım yapılacak alanın çevresini dikey tarıma uygun şekilde düzenleyebilmek. Bu da dijital altyapı, donanım, otomasyon, aydınlatma ve sıcaklık kontrol maliyetlerini beraberinde getiriyor. 

İkinci yol ise; elektrik, kira ve su gibi maliyetlerin yüksekliği karşısında ürünlerin genetik yapılarını ortam koşullarına uydurmaya çalışmak. Böylece, dikey tarıma uygun tohum bulmakta zorlanan sektör, mahsullere müdahale ederek üretimi artırmayı hedefliyor. Unfold, yaptığı açıklamada GDO’lu tohumlardan uzak duracağını beyan etse de şirketin 2 yöntemden hangisini tercih edeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. 

BAYER GEN KAYNAKLARINI DA SERMAYEYE KATTI

Giderek daha çok yatırımcının ilgisini çeken dikey tarımın temel meselelerinden biri; bu üretim tekniğine uyum sağlayabilen tohum çeşidi sayısının azlığı. Tamamen steril ve yapay bir ortamda, yapay şartlar altında yetiştirilen çeşitler; örneğin yapay ışığa, topraksız yetiştirme ortamına ve steril ortama uyum sağlaması zor olabiliyor. Bu eşiği aşmak için de çok büyük miktarlarda ArGe bütçeleri ayırmak gerekiyor. İki şirketin ortaklığıyla kurulan Unfold’un öncelikli hedefi de dikey tarıma uygun tohum çeşitleri geliştirmek. 

Bayer bu doğrultuda, şirket kuruluşu için harcadığı sermayeye ek olarak; sebze portföyünden seçilmiş bazı tohum ve diğer gen kaynaklarından yararlanma haklarını da Unfold’a verdi. Unfold'un başlangıçta erişebileceği gen kaynakları marul, ıspanak, domates, biber ve hıyardan oluşacak. 

DİKEY TARIM PAZARI %25 BÜYÜYECEK

Küresel dikey tarım pazarının, 2019-2026 yılları arasında yaklaşık yüzde 25 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Unfold ise bu süre zarfında piyasa değerini yaklaşık 13 milyar dolara yükseltmiş olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler