1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Devlet topraksız çiftçiye kiralık arazi verecek

Devlet topraksız çiftçiye kiralık arazi verecek

Devlet, topraksız veya yetersiz toprağı bulunan çiftçilere, oturduğu mahaldeki Hazine arazilerini kiralama imkanı getirdi. 

Devlet topraksız çiftçiye kiralık arazi verecek

Hal Postası - Devlet, topraksız veya yetersiz toprağı bulunan çiftçilere, oturduğu mahaldeki Hazine arazilerini kiralama imkanı getirdi. 

Hazine’ye ait araziler tarımsal üretim yapılmak üzere, taşınmazın bulunduğu köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan veya o köyde/mahallede ikamet eden topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanacak. O köyde veya mahallede topraksız çiftçiler talep etmezse, diğer gerçek veya tüzel kişilere kiraya verilecek. 

400 Sıra Nolu Milli Emlak genel Tebliğ’i, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

ÜRETİM ŞARTIYLA 60 DÖNÜM ARAZİ 

Tebliğ, kendisinin ve eşinin toplam 60 dönümden daha az toprağı olan çiftçilere talep etmeleri halinde 60 dönüme kadar Hazine arazisini tarımsal üretim amaçlı kullanmak üzere kiraya verilebileceğini hükme bağlıyor. 

Tebliğ’e göre Hazine’ye ait tarım arazileri, tarımsal üretim yapılmak amacıyla taşınmazın bulunduğu köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde/mahallede ikamet eden; köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olmamakla birlikte en az üç yıl süreyle o köyde/mahallede ikamet eden ve köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan ancak o köyde/mahallede ikamet etmeyen, topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilebilecek. 

Tebliğ kapsamında kiralama yapan kişiler sözleşmeyi hiçbir surette devredemeyecek; sözleşmeye ortak alamayacak; başkasına kiralayamayacak ve araziyi amacı dışında kullanamayacaklar.  

Önceki ve Sonraki Haberler