1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Deutsche Welle: Türkiye’de tarım inşaat sektörü lehine ihmal edildi

Deutsche Welle: Türkiye’de tarım inşaat sektörü lehine ihmal edildi

Alman Deutsche Welle Gazetesi, Türkiye’de inşaat sektörünün büyümesi uğruna, tarım sektörüne büyük zarar veren bir dönem yaşandığını belirten bir analiz yazısı yayınladı. 

Deutsche Welle: Türkiye’de tarım inşaat sektörü lehine ihmal edildi

Hal Postası - Alman Deutsche Welle Gazetesi, Türkiye’de inşaat sektörünün büyümesi uğruna, tarım sektörüne büyük zarar veren bir dönem yaşandığını belirten bir analiz yazısı yayınladı. 

Federal Almanya Devleti’nin resmi yayın organlarından Deutsche Welle Gazetesi, Türkiye’de inşaat sektörünün büyümesi uğruna tarım sektörüne büyük darbe vuran bir süreç yaşandığını belirten bir yorum-analiz yazısı yayınladı. 

Çift haneli enflasyon ve artan tüketici fiyatlarının Türkiye'yi olumsuz etkilediğini belirten yazıda, yaş meyve ve sebze fiyatlarının son birkaç aylık dönemde ortalama %34 oranında arttığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fiyat artışları ve TL’de değer kaybını önlemek adına son haftalarda sert parasal, mali ve idari tedbirler almaya başladığını hatırlatan yazıda, tedbirlerin şimdilik sonuç vermekten uzak olduğu değerlendirmesi yapıldı. 

Yerel pazarlarda yaş meyve ve sebzeler ile yumurta, zeytinyağı ve süt gibi günlük tüketim ürünlerinin birkaç hafta öncesine göre çok daha pahalı olduğunu kaydeden yazı, “Birçok gıda ürününde % 25'lik fiyat artışları görülürken, meyve ve sebze fiyatları %34 oranında arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatlardaki artıştan tüccarları sorumlu tutuyor ve sorumluları cezalandıracağını söylüyor.” 

“İNŞAAT LEHİNE TARIM ALEYHİNE POLİTİKALAR”

Bazı ekonomistlerin, tarım sektörü görmezden gelinirken, inşaat sektörünü desteklemek için çok fazla kaynak harcandığı eleştirisi getirdiklerini kaydeden analizde, hızla yükselen gıda fiyatlarının asıl sorumlusunun bu politikalar olduğu görüşü ifade ediliyor. 

Türkiye’nin, iklim ve toprak varlığı açısından, ihtiyaç duyduğu gıdayı üretmeye son derece uygun olduğu belirtilen yazı şöyle devam ediyor, “Türkiye yeterli üretim materyaline sahip olmasına rağmen, yurt içi talebi karşılamak için yurt dışından gelen ithal ürünlere bağımlı durumda.” 

“TARIM SEKTÖRÜ DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ”

Ekonomist Barış Soydan’ın da görüşlerini alan makale, Barış Soydan’ın “Neo-liberal politikalar Türkiye'de gıda cephesinde yaşanan kaçak enflasyondan sorumludur. Bugünlerde tarım arazilerinin giderek azaldığını görüyoruz. Bu da çiftçilerin, tüketicinin gerçek ihtiyaçlarını temin etmesine engel oluyor. Son 10 yılda hükümet tarım arazilerinin imara açılmasına izin verdi. Bu araziler üzerlerinde devasa konut projeleri yapıldı. Öte yandan mazot ve gübre çok pahalı olduğundan, çiftçiler geçim sıkıntısı içinde ve baskı altında kalıyor" ifadelerine yer verdi. 

Makale, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez’in de görüşlerini alarak Suiçmez’in “Hükümetin daha fazlasını yapması gerekir. Hemen hemen tüm sanayileşmiş ülkelerdeki tarım sektörleri, Türkiye'de Covid-19 salgını başladığında elde ettiğinden çok daha fazla yardım aldı. Türkiye, üretim maliyetlerini düşürmeyerek veya krediye daha kolay erişim sunarak tarımın desteklenmesi konusunda başarısız oldu" ifadelerine yer verdi. 

Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sektörün sorunlarından açgözlü tüccarları, küresel kuraklığı ve koronavirüs salgınını suçladığını belirterek makaleyi tamamladı. 

Önceki ve Sonraki Haberler