1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Destekleme tebliği yayınlandı: simsarlara dikkat!

Destekleme tebliği yayınlandı: simsarlara dikkat!

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 21 Ekim 2016 günü yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Destekleme tebliği yayınlandı: simsarlara dikkat!

Hal Postası - Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 21 Ekim 2016 günü yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre 2020 yılı sonuna kadar desteklemeye konu edilecek projelerde proje bedeli alt limiti 30.000 TL olabilecek ve projelerin en fazla 2 milyon TL’lik kısmına hibe desteği verilebilecek. Hibe oranı ise % 50 olacak. Kalan % 50 se girişimcinin öz sermayesiyle karşılanacak. Önceki tebliğler kapsamında hibe sözleşmesi imzalayan yatırımcılardan yatırımını henüz nihai rapora bağlayamayanlar, hibe başvurusunda bulunamayacak.
Tebliğ kapsamında kadın girişimcilere ve genç girişimcilere öncelik verilecek. 

Desteğe konu yatırımlar kırsal turizm, iş geliştirmeye yönelik altyapı yatırımları, el emeği ile üretilen katma değeri yüksek ürünler, tarımsal bilişim sistemleri ve bunlara yönelik eğitim projeleri olacak. 

‘TEŞVİK VE DESTEK SİMSARLIĞI’ SEKTÖR HALİNE GELDİ
Türkiye’de teşvik ve destek programları, tarım sektörüne her zaman hareket getiren uygulamalar oldu. Ancak bu işin “teşvik ve destek simsarlığı” gibi bir sektör yarattığı da dile getirilmesi gereken bir gerçek. Bu konularda aracılık yaptığını söyleyen birçok kişi veya şirket, devlet kademelerinde tanıdıkları olduğu; bağlantıları bulunduğu gibi söylemlerle hevesli yatırımcıların heyecanını istismar ediyor ve çoğu zaman haksız çıkar sağlıyorlar. Hatta işi doğrudan dolandırıcılık düzeyine götürenler de var. Bu konuda vatandaşların dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. 

SİMSARI, UZMANDAN AYIRIN! 
Tarım Danışmanları Derneği Başkanı İbrahim Akbulut, konuyla ilgili girişimcileri uyardı ve şöyle konuştu, “Bir girişimci; başlatacağı işin projelendirilmesi, sunum dosyalarının eksiksiz hazırlanması ve bürokratik işlemlerin takibi konusunda elbette profesyonel hizmet satın alabilir ve bu konuda profesyonel hizmet veren kimseler de elbette bu işi üstlenebilmelidir. Dikkat çekmek istediğimiz nokta; hibe veya destek tutarı üzerinden komisyon ödemenizi isteyenlerle, belli bir hizmet verip, verdiği hizmetin bedelini isteyenleri, birbirinden ayırmanızdır.” 

Önceki ve Sonraki Haberler