1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Denizlili sanayiciler: Pamuk ipliği fiyatları %27 arttı

Denizlili sanayiciler: Pamuk ipliği fiyatları %27 arttı

Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği başkanları, ortak bir basın açıklaması yaparak, pamuk ipliği tedarikinde sorun yaşadıklarını dile getirdi.

Denizlili sanayiciler: Pamuk ipliği fiyatları %27 arttı

Hal Postası - Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği başkanları, ortak bir basın açıklaması yaparak, pamuk ipliği tedarikinde sorun yaşadıklarını dile getirdi.

Denizli Platformu dönem sözcülüğü töreni sırasında bir araya gelen Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği başkanları, ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada; Denizli’nin ihracat hacmi ile lokomotif sektörü olan konfeksiyonun sorunları öne çıkarılırken, yaklaşık 4 aydır pamuk ipliği tedarikinde sorun yaşandığı kaydedildi.

Oda ve Birlik başkanları; konfeksiyon sektörünün, sürekli artan fiyatlar karşısında zararına iş yaptığını söyledi. Açıklamada, Ocak 2021 itibarıyla pamuk fiyatlarının tüm dünyada ortalama yüzde 13,3 ila 16,6 arasında arttığı; Türkiye’de ise yüzde 27,3 oranında yükseliş yaşandığı belirtildi.

“GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILMALI”

Yaşanan sorunları çözmek için yapılan öneriler arasında, ithal iplikteki yüzde 5 ilave gümrük vergisinin kaldırılması da yer aldı. Ayrıca, pamuk ithalatında ABD’ye uygulanan yüzde 3 oranındaki verginin geçici bir süreliğine askıya alınması gerektiği vurgulandı. Açıklamada öne çıkan bir diğer öneri ise, organik pamuk ihracatına kota getirilmesi oldu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler