1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Denizli’de tarımsal üretim atıkları elektriğe dönüşecek

Denizli’de tarımsal üretim atıkları elektriğe dönüşecek

Denizli’nin Honaz ilçesinde bitkisel üretim atıklarını elektrik enerjisine dönüştürecek bir tesis kurulacak. 

Denizli’de tarımsal üretim atıkları elektriğe dönüşecek

Hal Postası - Denizli’nin Honaz ilçesinde bitkisel üretim atıklarını elektrik enerjisine dönüştürecek bir tesis kurulacak. 

Denizli’nin Honaz ilçesinde Honaz Biyokütle Enerji Üretim AŞ tarafından 20MW kapasiteli bir biyokütle enerjisi santrali kurulacak. Tesiste orman ürünleri atıkları, budama atıkları, pamuk, nar, üzüm gibi bitkisel ürünlerin atık parçaları yakılacak. 

TEZEK YAKMANIN MODERN HALİ

Organik atıkların işlenmesi suretiyle elektrik elde eden tesislere biyokütle enerjisi santrali (BES) deniyor. BES tesislerinde yakılan her türlü bitkisel ve hayvansal atıklar yakılabiliyor. Anadolu’da geçmişte ısıtma amacıyla yaygın olarak yakılan hayvan tezeği de aslında bir nevi biyokütledir. 

Bugün azami ısı üretip, azami verimle elektrik üretecek şekilde tasarlanan yakma tesisleri, karbon içerikli her tür organik maddeyi kullanabiliyor. Bu tesislerde biyolojik kaynaklı atık maddelerin, ileri teknoloji ürünü yöntemlerle yakılmasından elde edilen ısı, elektrik enerjisi üretmede kullanılıyor. 

Honaz Biyokütle Enerji Üretim AŞ’nin BES tesisi için 150.000.000 liralık yatırım yapılacak. Günde 482,6 ton bitkisel atık işleyecek olan tesisin üreteceği 150.000.000kWh/yıl elektrik, Denizli Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi tarafından kullanılacak. 

ANTALYA KUMLUCA'DA DA KURULMASI PLANLANMIŞTI

Geçmişte Antalya’nın Kumluca ilçesinde de sera atıklarının biyogaz üretiminde kullanılmasına yönelik bir çalışma yürütülmüş ve atıkların organizasyonu için Kumluca Belediyesi tarafından bir alan tahsis edilmişti. Ancak sonrasında üstlenici şirket projeyi tamamlamamış ve sözleşmeden çekilmişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler