1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Deney raporu olmayan tarım makinelerine kredi yok

Deney raporu olmayan tarım makinelerine kredi yok

Tarım makineleri imal ya da ithal eden firmalar, deney raporları olmadan kredi veya hibe desteği alamayacak.

Deney raporu olmayan tarım makinelerine kredi yok

Hal Postası - Tarım makineleri imal ya da ithal eden firmalar, deney raporları olmadan kredi veya hibe desteği alamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik; tarımsal faaliyetlerde kullanılan, tarım makineleri ve tarım teknolojisi araçlarının Tarım ve Orman Bakanlığı uygulamaları kapsamındaki deney, belgelendirme ve piyasa denetimleri; deney kurumlarının yetkilendirilmesi ve denetimleri ile Bakanlık uygulamalarına konu olan bu araçlara ait destekleme, hibe ve projelerin etkin bir şekilde yönetilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesini amaçlıyor.

Yönetmeliğe göre; firmalar, deney başvurusunu kendi adına alacağı kep adresi üzerinden yapabilecek.

RAPORLAR 5 YIL GEÇERLİ

Deney raporlarının geçerlilik süresi, onay tarihinden itibaren deneyi yapılan araç için 5 yıl olacak.

Kredi uygunluk belgesini tahrif veya taklit eden, usulüne uygun olarak kullanmadığı belirlenen firmalar ise 5 yıl boyunca herhangi bir araç için kredi uygunluk belgesi başvurusunda bulunamayacak.

YENİ BAŞVURULAR YIL SONUNA KADAR

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce zirai kredilendirme belgesi almış olan firmaların hakları saklı tutulurken; tarımsal amaçlı kullanılan güneş panelleri için yeni deney raporu başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınacak. Bu amaçla verilecek olan kredi uygunluk belgesinin geçerlilik süresi ise 2 yıl.

Yönetmelikle beraber; Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ de yürürlükten kaldırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler