1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Damızlık alabalığa 3 yıl destek

Damızlık alabalığa 3 yıl destek

Yılda 10 bin adet damızlık ile sınırlı olmak üzere, hastalıktan ari kuluçkahanelerde alabalık anaçları için adet başına destekleme ödemesi yapılacak.

Damızlık alabalığa 3 yıl destek

Hal Postası - Yılda 10 bin adet damızlık ile sınırlı olmak üzere, hastalıktan ari kuluçkahanelerde alabalık anaçları için adet başına destekleme ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Hastalıktan Ari Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ, 2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında, Bakanlıktan onaylı su ürünleri kuluçkahane/yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı, hastalıklardan ari alabalık kuluçkahanelerine yapılacak damızlık alabalık desteğiyle ilgili hususları kapsıyor.

Damızlık alabalık desteği, damızlık alabalıktan yumurta elde eden; viral-bakteriyel hastalık etkeni patojenlerin bulaşmasını engelleyecek sistemler kurarak suyun ilk kullanıcısı olan veya kapalı devre sistem ile üretim yapan; damızlık alabalıkları markalanmış olan kuluçkahanelere yapılacak.

DESTEK 3 YILI AŞMAYACAK

Bir damızlık alabalık, yumurta ve/veya sperm vermeye başladığı yıldan itibaren en fazla 3 yıl boyunca desteklemeden faydalanabilecek. Ayrıca, yılda 10 bin adet damızlık anaç ile sınırlı olmak üzere, hastalıktan ari kuluçkahanelerde alabalık anaçları için adet başına destekleme ödemesi yapılacak.

Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerin 25 Aralık 2020 tarihine kadar, işletmesinin bulunduğu il müdürlüğüne müracaat etmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler