1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Covid-19 alışveriş yapma sıklığını geriletti

Covid-19 alışveriş yapma sıklığını geriletti

Deloitte Türkiye'nin, pandemi öncesi ile bugünkü tüketiciyi kıyaslayan Taze Gıda Tüketicisi Araştırması sonuçlarına göre, haftada birden fazla alışveriş yapma alışkanlığı iki haftada bire geriledi.

Covid-19 alışveriş yapma sıklığını geriletti

Hal Postası - Deloitte Türkiye'nin, pandemi öncesi ile bugünkü tüketiciyi kıyaslayan Taze Gıda Tüketicisi Araştırması sonuçlarına göre, haftada birden fazla alışveriş yapma alışkanlığı iki haftada bire geriledi.

Deloitte Türkiye, Taze Gıda Tüketicisi Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Pandemi öncesi tüketiciyle bugünkü tüketiciyi kıyaslayan araştırmanın sonuçlarına göre, virüsün kontrol altında olduğu ülkelerde bile, haftada birden fazla alışveriş yapma alışkanlığı iki haftada bire geriledi. Araştırma kapsamında yapılan anket, 18 ila 70 yaş arası toplam 2 bin tüketiciyle gerçekleştirildi.

Anket sonuçları; alışveriş sıklığının azalması, satın alınan ürünlerdeki değişiklikler ve önceliklerin değişmesi gibi 3 başlığı öne çıkarıyor. Tüm dünyada alışveriş yapanların yarısı markete gitme konusunda kendisini hala güvende hissetmiyor. Bu durum, virüsün kontrol altında olduğu ülkelerde bile daha seyrek alışveriş yapmanın bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

STOKLAMAYA DEVAM 

Araştırmaya göre, pandeminin başlangıcında hızla yiyecek stoklayan tüketiciler, bu eğilimi sürdürüyor. Talepteki bu artış ve tedarik zincirleri üzerindeki diğer baskılar, taze gıda da dahil olmak üzere birçok gıda kategorisinde etkisini göstererek stoklarda tükenmeler yaşanmasına sebep oluyor. Hem stoklama hem de stokta bulamama durumu tüketicileri, normalde satın alacaklarından farklı marka ve türde yiyecekler satın almaya mecbur tutuyor. Ayrıca, ankete katılanların yarısından fazlası; istedikleri gıdanın dondurulmuş veya işlenmiş bir benzerini satın alıyor ya da benzerini satın almayarak taze gıda kategorisinden tamamen vazgeçiyor.

Tüketici satın alma etkenlerinde fiyat, üstünlüğünü korurken, katılımcıların yüzde 90'ı geleneksel satın almanın önemli olduğunu belirtiyor. Ancak pandemiyle birlikte yeni bir etken olan güvenlik unsuru da fiyat ile eşit konumda yer alıyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren Deloitte Türkiye Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Barbaros Yeşin ise, Covid-19 sürecinde küresel çapta olduğu gibi Türkiye’de de tüketici alışkanlıklarının ve harcama endekslerinin değiştiğini belirtti. Yeşin; yaşanılan kaygı düzeyinin sağlıklı gıdaya ulaşmadaki alışkanlıkları değiştirdiğini, dijital kanallardan alışverişin arttığını ve bunun da dijital anlamda hizmet sunan kurumları daha iyi ve daha güvenilir hizmet sunma anlamında teşvik ettiğini ifade etti.

Araştırmanın tahminlerine göre; taze gıdada önümüzdeki dönemde farklılaşmak için, gıdaları taze tutmak adına sevkiyat hacimlerini küçülecek ve aralıklı teslimat için tedarik zinciri ortakları yeni anlaşmalar yapacak.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler