1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Coğrafi işaret başvuru sayısı 411’e ulaştı

Coğrafi işaret başvuru sayısı 411’e ulaştı

2015 yılında 39 olan coğrafi işaret başvuru sayısı, bu yılın Kasım ayı itibarıyla 411’e ulaştı.

Coğrafi işaret başvuru sayısı 411’e ulaştı

Hal Postası - 2015 yılında 39 olan coğrafi işaret başvuru sayısı, bu yılın Kasım ayı itibarıyla 411’e ulaştı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programında, Türkiye’de ve Dünyada Coğrafi İşaretli Ürünlerin Önemi ve e-Ticaret konuşuldu. Gürsel Cingöz moderatörlüğünde online düzenlenen programın bu haftaki konukları, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Danışmanı Hasan Çağlayan Dündar ve PTT AVM CEO’su Hakan Çevikoğlu oldu.

TİGEM Müdürü Işıkgece, konuşmasında, yöresel ürünlerin kırsal kalkınma ve biyoçeşitliliğe olan katkısına dikkat çekti. Bakanlığın yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerle ilgili çalışmalarını anlatan Işıkgece, coğrafi işaretli ürünlerin yönetimi ve denetimiyle ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirtti.

YÜCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ise, yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescili ile korunabildiğini, haksız rekabeti önleyip dış pazarlara ulaşmayı kolaylaştırdığını söyledi. Tekelioğlu; 2015’te 39 olan coğrafi işaret başvuru sayısının 2016’da 93; 2017’de 242; 2018’de 228; 2019’da 202 ve bu yılın 11. ayında 411’e ulaştığını kaydetti.

COĞRAFİ İŞARET TOBB’UN GÜNDEMİNDE

TOBB Başkan Danışmanı Hasan Çağlayan Dündar da konuşmasında, yöresel ürünlerin korunabildiği sürece gelecek nesillere aktarılabileceğini belirtirken, bunun için coğrafi işaretin önemini vurguladı.

Dündar, coğrafi işaretin TOBB’un ana gündem konularından biri olduğunu anlatırken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun oda ve borsalara bölgelerindeki yöresel ürünlere sahip çıkmaları için her fırsatta çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Dündar, 611 coğrafi işaretin 251’ini oda ve borsaların tescil ettirdiğini, oda ve borsaların 163 başvurusunun da değerlendirmede olduğunu ifade etti.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler