1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CITES Belgesi 4 genel müdürlük tarafından verilecek

CITES Belgesi 4 genel müdürlük tarafından verilecek

Tehlike altındaki türlerin ithalat ve ihracatı için CITES Belgesini düzenleyecek kuruluşlar yeniden belirlendi. 

CITES Belgesi 4 genel müdürlük tarafından verilecek

Hal Postası - Tehlike altındaki türlerin ithalat ve ihracatı için CITES Belgesini düzenleyecek kuruluşlar yeniden belirlendi. 

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Dış Ticaretine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Değişikliğe göre yabani hayvan ve bitki türlerinin ithalatı, ihracatı veya yeniden ihracatı sırasında alınması gereken CITES Belgesi, hangi tür olduğuna bağlı olarak değişmekle beraber; Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ya da Orman Genel Müdürlüğünden alınacak. 

Değişikliği Tebliği ayrıca, CITES Belgesi düzenlenecek hayvan ve bitki türleri listesinde de bazı güncellemeler yaptı. 

CITES SÖZLEŞMESİ NEDİR?

CITES Sözleşmesi, yabani hayvan ve bitki türlerinin canlı ve ölü örnekleri ile bunların kolayca tanınabilen parçaları ile türevlerinin sözleşmeye taraf ülkeler arasındaki ithalatını, ihracatını, reeksportunu ve denizden girişini kısacası uluslararası ticaretini; temeli izin ve belgelere dayanan ve ancak sözleşmede belirtilen bazı şartların yerine getirilmesi halinde bu izin ve belgelerin verilmesini öngören uluslararası düzenlemenin kısa adıdır.

ULUSLARARASI TİCARETTE CITES BELGESİ ARANIYOR

CITES Belgesi ise bir türe ait örneğin ihracat, ithalat, yeniden ihracatı ve denizden girişinde, yönetim mercileri tarafından düzenlenen, bu kapsamda yapılan işlemler sırasında CITES Sözleşmesi’ne taraf devletlerin yönetim mercileri ve gümrük idarelerince aranan, sözleşme hükümlerine uygun formatta düzenlenen forma deniyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler