1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Çin’in sığır eti ithalatında Covid-19 bulguları artıyor

Çin’in sığır eti ithalatında Covid-19 bulguları artıyor

Çin’in Brezilya’dan gelen sığır eti ambalajlarında virüs tespit etmesinin ardından, Arjantin’den gelen sığır eti sevkiyatında da Covid-19 bulgularına rastlandı.

Çin’in sığır eti ithalatında Covid-19 bulguları artıyor

Hal Postası - Çin’in Brezilya’dan gelen sığır eti ambalajlarında virüs tespit etmesinin ardından, Arjantin’den gelen sığır eti sevkiyatında da Covid-19 bulgularına rastlandı.

Çin’in Wuhan şehrinde yapılan donmuş gıdaların testlerinde, Brezilya’dan ithal edilen bir grup sığır etinin ambalajında Covid-19 virüsü tespit edildi. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu yaptığı açıklamada; Brezilya'dan gelen dondurulmuş, kemiksiz sığır etinin dış ambalajında ​​3 pozitif numune bulduğunu söyledi. Virüs tespit edilen sevkiyatın, 7 Ağustos'ta Qingdao limanından giriş yaptığı ifade edildi.

ARJANTİN’DEN DE VİRÜS GELDİ

Arjantinli yetkililer ise dün yaptığı açıklamada; Şangay limanına ulaşan bir sığır eti sevkiyatının dış ambalajında ​​Covid-19 bulgusuna rastlandığını duyurdu.

Arjantin gıda güvenliği kurumu Senasa konuyla ilgili olarak; sevkiyatın Şangay limanına ulaştığını, ambalajdaki etin tüm sağlık standartlarını karşıladığını ve yapılan sevkiyatlarda ilk kez virüse rastlandığını belirtti. Arjantin’de konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Çin’de son zamanlarda bazı liman işçilerinin virüsle enfekte olması sebebiyle, gıda ithalatının test ve dezenfeksiyon denetimleri sıklaştırıldı.

Çin dünyanın en büyük sığır eti ithalatçısı. Brezilya ve Arjantin ise Çin’in en büyük tedarikçi ülkeleri konumunda bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler