1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Çin’den Londra’ya ihracat treni

Çin’den Londra’ya ihracat treni

Çin Demiryolu Şirketi, geçtiğimiz Pazar günü Londra’ya doğrudan ulaşan bir tren seferini ilk kez yola çıkardı.

Çin’den Londra’ya ihracat treni

Hal Postası - Çin Demiryolu Şirketi, geçtiğimiz Pazar günü Londra’ya doğrudan ulaşan bir tren seferini ilk kez yola çıkardı. 

Yolculuğuna Doğu Çin’deki Zhejiang bölgesindeki Yiwu Batı Demiryolu İstansyonu’ndan başlayan tren, 18 günde yaklaşık 12.000 km yol kat ederek Barking, Londra’ya ulaşacak. Trenin rotasında bulunan ülkeler şunlar: Çin, Kazakistan, Rusya, Polonya, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere. Tren bu ülkelerdeki toplam 15 şehirde yük indirip, yükleyecek. Çin daha önce Yiwu – Madrid arasında da benzer bir sefer planı oluşturmuştu. 

AMAÇ ÇİN’İ AFRİKA’YA VE AVRUPA’YA BAĞLAMAK
Çin lideri Xi Jinping’in, “Tek kuşak, tek yol” sloganıyla 2013 yılında duyurduğu ve on milyarlarca dolarlık bir değer ifade ettiğini belirttiği ticaret stratejisinin bir parçası böylece işletmeye başlamış oldu. Bu stratejinin temelinde eski İpek Yolu’nun erişim uçlarını modern teknoloji ile yeniden buluşturma düşüncesi yatıyor. Nihai amaç ise Çin’i Afrika ve Avrupa’ya bağlamak. 

Halihazırda Çin’i AB şehirlerine bağlayan 39 ayrı rota var. 2016 Haziranından bu yana Çin’den çıkan 1881 ihracat paketinden 502’si ithalat yükleriyle geri döndü. İthalat paketlerinde ağırlıklı olarak Alman et ürünleri, Rus orman ürünleri ve Fransız şarapları var. 

Çin, tren projesinin ülkeyi Batı Avrupa’ya daha sıkı ticari ilişkilerle bağlayacağı düşüncesinde. 

EKONOMİK BÜYÜME MUCİZESİ
Çin’in ihracatçı ülke olarak gücü hakkında fikir vermesi açısından şu değerleri hatırlamakta yarar var: ülkenin 2015 yılı ihracat tutarı 2,27 trilyon dolar olmuştu. Büyüme hızı da 6,9 ile son 25 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. 

Çin ekonomisinde gözlenen bu istatistiklerin Türkiye gibi bir ülkede nasıl okunması gerektiğini tartışacak olursak bir önemli noktaya işaret etmemiz gerekir; Çinliler ihraç ettikleri ürünlerin hemen hemen tamamını yurt içinde, yine Çin malı girdiler kullanarak üretiyorlar. Dolayısıyla ihracat tutarı da büyüme rakamları da herhangi bir makyaja uğramadan ortaya çıkan gerçek ihracat ve büyüme rakamları. 

DÜNYA DARBOĞAZDA, ÇİN HALA BÜYÜYOR
Çin’deki muazzam gücün asıl temeli ekonomik büyümeyi üretim ekonomisine dayandıran temel devlet stratejisi oldu. Dolayısıyla birçok ülkenin darboğazdan geçtiği şu günlerde Çinliler, akıllara zarar projelerle ihracat kapasitesini daha da arttırmanın çabası içindeler. 

Önceki ve Sonraki Haberler