1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Çin’de depodan çıkacak sarımsak fiyatları düşürebilir

Çin’de depodan çıkacak sarımsak fiyatları düşürebilir

Çin’de Ağustos ayında depolardan çıkarılacak olan sarımsak, ithalatçı ülkelerde fiyatları aşırı düzeyde düşürebilir.

Çin’de depodan çıkacak sarımsak fiyatları düşürebilir

Hal Postası - Çin’de Ağustos ayında depolardan çıkarılacak olan sarımsak, ithalatçı ülkelerde fiyatları aşırı düzeyde düşürebilir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Haziran ayı sarımsak alım fiyatları geçen seneye göre istikrarını korurken, depolama hacminin her geçen gün artması ihracat fiyatlarına da yansıdı. Haziran ayında, 5 ila 5,5 cm çapındaki karışık kaliteli sarımsağın fiyatı 2,4 yuan/kilo bazında seyretti. 21 Temmuz’da ise depoya alınan sarımsağın fiyatı 3,5 yuan/kilo düzeyine çıktı.

24 Haziran’dan itibaren artan sarımsak fiyatı, 21 Temmuz itibarıyla yaklaşık 3,5 yuan/kilo düzeyini gördü.1 Çin Yuanı, 0,98355 TL’ye denk geliyor. Yani 1 kilo sarımsak Çin’de yaklaşık 3,5 liraya satılıyor.

SARIMSAK FİYATLARI EYLÜL BAŞINDA DİP YAPABİLİR

Ancak iki önemli etken sarımsak fiyatlarında aşırı düşüşe neden olabilir. Birincisi, bu yılki sarımsak rekoltesinin, 4 milyon tonu aşarak Çin tarihinde bir rekor kırması bekleniyor.

İkincisi, Haziran ayında düşük seyreden fiyatlar, çok sayıda sarımsak tüccarının depolama yaparak, Temmuz ayı başlarında pazara girmesini sağladı. Ancak çimlenme sebebiyle uzun süre depoda tutulamayan sarımsağın 20 Ağustos’ta depolama süreci sona erecek.

İTHALAT KOTASI OLMAZSA YERLİ SARIMSAK ELDE KALABİLİR

Dolayısıyla Çin’den yapılan sarımsak ithalatının önüne yasal bir engel çıkmazsa, Türkiye’de sarımsak fiyatının Ağustos sonu ve Eylül başında çok düşük seviyelere gelmesi beklenebilir.

Çin’in sarımsak ihracatı, dünyadaki toplam sarımsak ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler