1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Çin, meyve ithalatında gümrük vergilerini düşürecek

Çin, meyve ithalatında gümrük vergilerini düşürecek

Çin, bu yıl meyve ithalatında gümrük vergilerini düşürerek, yeni ithalat tarifelerini uygulamaya koyacak.

Çin, meyve ithalatında gümrük vergilerini düşürecek

Hal Postası - Çin, bu yıl meyve ithalatında gümrük vergilerini düşürerek, yeni ithalat tarifelerini uygulamaya koyacak.

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifesi Komisyonu, meyve ithalatında geçerli olacak yeni ithalat tarifelerini 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe koydu. Birçok ithal meyve için gümrük vergileri düşürülürken; Şili, Peru ve Yeni Zelanda ile gümrüksüz tarife üzerinden ithalat yapılmaya devam edilecek.

Karar uyarınca Çin, Güney Kore’den ithal ettiği sofralık üzümde gümrük vergisini yüzde 5,2’den yüzde 3,9’a indirdi. 2020 yılında Çin, Güney Kore’den; Shine Muscat, Kyoho ve Campbell Early çeşitleri başta olmak üzere yaklaşık 250 ton sofralık üzüm ithal etti.

2023’TEN SONRA AVUSTRALYA’YA GÜMRÜK VERGİSİ UYGULANMAYACAK

Avustralya’dan ithal edilen narenciye ürünlerinde ise vergi oranları yüzde 3,7 ila yüzde 10 arasında değişiyordu. 2021 itibarıyla gümrük vergisi oranları yüzde 2,4 ila yüzde 6,7’ye geriledi. Avustralya’dan portakal ithalatını 2023 yılında gümrüksüz yapmayı hedefleyen Çin, 2022’ye kadar portakalda gümrük vergisini yüzde 1,2 seviyesine düşürecek.

ABD ve Hollanda'dan sonra en büyük üçüncü ananas ithalatçısı olan Çin, artan tüketici talebini karşılamak için ağırlıklı olarak Tayland, Malezya, Filipinler ve Tayvan'dan ananas ithal ediyor. 2017 yılından bu yana Kosta Rika'dan da ananas ithal etmeye başlayan Çin, bu ülkeden alınan gümrük vergilerinde de indirime gideceğini açıkladı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler