1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Çiftçiler uluslararası ilişkilerde söz sahibi olmak istiyor

Çiftçiler uluslararası ilişkilerde söz sahibi olmak istiyor

Tarım ürünleriyle ilgili ithalat, ihracat yasakları; bazı tarım ürünlerinin ambargo uygulamaları kapsamında yer alması ve uluslararası sezonluk işçi çalıştırılması gibi konular üreticileri doğrudan ve yaygın şekilde etkilemeye başladı.

Çiftçiler uluslararası ilişkilerde söz sahibi olmak istiyor

Uluslararası ilişkilerde tarım ürünleriyle ilgili ithalat, ihracat yasakları; bazı tarım ürünlerinin ambargo uygulamaları kapsamında yer alması ve uluslararası sezonluk işçi çalıştırılması gibi konular üreticileri doğrudan ve yaygın şekilde etkilemeye başladı. 

Küreselleşmenin orta halli çiftçiler açısından kendini yeni yeni gösteren bu yüzü, özellikle aile ölçeğinde çalışan Avrupalı çiftçilerde farklı bir bakış açısının gelişmesine neden oluyor. Bazı AB ülkelerinde aile işletmeleri ve küçük ölçekli tarım işletmeleri, uluslararası ilişkiler konusunda karar mekanizmalarında temsilci bulundurmayı tartışıyor. 

BELÇİKA’DA ÜRETİCİ POLİTİKACILARA KIZGIN
Belçikalı çiftçilerin AB’nin Rusya’ya uyguladığı ambargodan zarar gördüğünü ve bu konuda protesto kampanyaları düzenlediğini daha önce haber olarak yayınlamıştık. (link) Türkiye’de ise Rusya ile uçak krizinden bu yana halen devam eden ticaret kısıtlamaları var. (link) 

İNGİLTERE’DE ÇALIŞACAK İŞÇİ YOK
İngiliz kamuoyu da şu günlerde sezonluk yabancı işçiler konusunu tartışıyor. İngiltere her yıl yaklaşık 80 bin yabancı sezonluk işçiye ihtiyaç duyuyor. Bulgaristan, Romanya gibi diğer AB ülkelerinden gelen bu işçiler İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonrasında sezonluk olarak çalışmaktan çekinir hale geldi. Çünkü Brexit olarak anılan ayrılma kararı sonrasında yabacı düşmanı çevreler cesaret kazandı ve sokaklarda bu cesaretlerini daha belirgin şekilde ortaya koyuyorlar. Bugün İngiltere’de meyve bahçelerinde çalışacak sezonluk işçi bulunamıyor. 

Her yıl İngiltere’nin Kent şehrinde düzenlenen Ulusal Meyve Fuarı’nın direktörlerinden Sarah Calcutt, BBC Güney–Doğu kanalının Facebook sayfasında yayınlanan haberine göre sezonluk işçi konusunda İngiltere’nin dışa bağımlı olduğunu kaydetti ve şunları söyledi, “İngiliz meyve endüstrisi son 20 yılda muazzam değişim geçirdi. Bugün en yüksek kalitede meyveleri üretebilen, teknolojik açıdan inanılmaz ölçüde gelişmiş, profesyonel bir işe dönüştü. Kendi kendine çalışan traktörler, tam otomatik makineler falan tamam ama hala işçi emeği en önemli girdilerden biri. Ancak emek konusu hala çözülememiş en önemli sorunlarımızdan biri. Çünkü bu işi yapacak yeterli sayıda yerli işçimiz yok ve yabancı işçilerin varlığına bağımlıyız.” 

ABD’Lİ ÇİFTÇİ HER YERDE TEMSİL EDİLMEK İSTİYOR
Benzer şekilde ABD’de de Ulusal Çiftçi Birliği NFU, aile işletmeleri dahil olmak üzere küçük ve orta ölçekli tarım işletmelerinin Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Güvenliği Komitesi, Dünya Çiftçi Örgütü (WFO), Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlarda doğrudan temsil edilmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı. 

İşin ilginç tarafıysa, küreselleşmeden ve buna paralel olarak sürekli birleşmelerle gücünü arttıran girdi şirketlerinin yeni iş anlayışından asıl zararı gören ülkelerden pek bir ses çıkmıyor olmasıdır. Çiftçilerin rahatsızlık belirttiği ülkeler, genellikle batılı ülkeler. 

Önceki ve Sonraki Haberler