1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çiftçi-Sen: Acele kamulaştırma köylü haklarının ihlalidir

Çiftçi-Sen: Acele kamulaştırma köylü haklarının ihlalidir

Çiftçiler Sendikası Çiftçi-Sen, acele kamulaştırma kararlarının köylü haklarını ihlal ettiğini belirtti. 

Çiftçi-Sen: Acele kamulaştırma köylü haklarının ihlalidir

Hal Postası - Çiftçiler Sendikası Çiftçi-Sen, acele kamulaştırma kararlarının köylü haklarını ihlal ettiğini belirtti. 

Çiftçiler Sendikası Çiftçi-Sen, yayımladığı basın açıklamasında tarım arazilerinde çeşitli nedenlerle alınan acele kamulaştırma kararlarının hak ihlali olduğunu bildirdi. 

Genel Başkan Ali Bülent Erdem ve Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu imzalarıyla yayımlanan açıklamada, pandemi sürecinde tarım etkinliğinin öneminin herkesçe anlaşılmasına rağmen, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına yönelik kararlar alınmaya devam edildiği ve küçük aile tarımı yapan köylüleri topraklarından koparan politikalar uygulandığı anlatıldı. 

ÇAPAKLI BES İÇİN KÖYLÜLERİN ARAZİSİNE EL KONUYOR

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Köyü’nde inşa edilmek istenen çöpten elektrik enerjisi üretecek olan biyokütle santrali için köylülerin arazilerine acele kamulaştırma emri verildiğini hatırlatan açıklama şöyle devam etti, “Yenilenebilir, temiz enerji adı altında suyu havası, toprağı JES’lerle kirletilmeye başlanan Salihli’nin tarım arazileri bu kez de çöpten enerji üretim santralleri ile kirletilecek. Bu durum bir kez daha gösteriyor ki enerji için doğa ve gıda feda edilecek. Çiftçiler işsiz kalacak, tüketiciler gıdada şirketlere bağımlı hale getirilecek.”

“ACELE KAMULAŞTIRMA TOPRAK GASPIDIR”

Açıklama Köylü Hakları Bildirgesini de hatırlatarak şöyle devam etti, “Çiftçi-Sen’in de bileşeni olduğu Küresel Çiftçi Örgütü La Via Campesina (Çiftçi Yolu) kısaca ‘Köylü Hakları’ diye ifade edilen ‘Köylülerin ve Kırsalda Çalışan Diğer İnsanların Hakları’ bildirgesini hazırladı ve 2018 yılı sonunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ‘Köylü Hakları Bildirgesi’ kabul edildi. Bu bildirgenin 17. Maddesi ‘Devletler, yerinden edilmeye karşı koruyucu tedbirleri, uluslararası insan hakları ve insancıl hukuk standartlarıyla uyumlu bir biçimde, yerel mevzuatlarına dahil etmelidir. Devletler, cezai tedbir veya savaş aracı ya da yöntemi olarak uygulanması dahil olmak üzere, zorla tahliye, ev yıkımları, tarım alanlarının tahrip edilmesi ile toprak ve diğer doğal kaynaklara keyfi olarak el konulması veya kamulaştırılmasını yasaklamalıdır’ demektedir. Acele kamulaştırma kararı toprak gaspıdır ve BM’nin kabul ettiği ‘Köylü Hakları Bildirgesi’nin ihlalidir. Bu kabul edilemez! Hükümet üstüne düşeni yapmalı Köylü Hakları Bildirge’sini kabul etmeli, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına son vermelidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler