1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Çiftçi dijitali keşfediyor: Fındık dijital kanallarda 30 liradan başlıyor

Çiftçi dijitali keşfediyor: Fındık dijital kanallarda 30 liradan başlıyor

Perakende sektörü yeni ürünler, dijital satış kanalları ve güçbirliğine odaklanan şirketler lehine yeni bir döneme girdi. Türk çiftçisi de giderek bu eğilime katılıyor.

Çiftçi dijitali keşfediyor: Fındık dijital kanallarda 30 liradan başlıyor

Hal Postası - Perakende sektörü yeni ürünler, dijital satış kanalları ve güçbirliğine odaklanan şirketler lehine yeni bir döneme girdi. Türk çiftçisi de giderek bu eğilime katılıyor.

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, perakende sektörüne yön veren 100 küresel liderle görüşerek, COVID-19 sonrası döneme ilişkin bir rapor yayınladı. Rapora göre perakende sektörü tedarik zincirini güçlendirme, müşteri kanallarını genişletme, yeni ürünlerin arzı ve tüketiciyle yüz yüze getiren platformların odakta olacağı yeni bir eğilim kazanıyor. 

Rapora göre, perakende sektörünün geleceğine yön verecek üç ana yönelim şunlar olacak:

  • Satış kanallarını çeşitlendiremeyen şirketler giderek daralmaya girecek. 
  • Birleşme ve satın alma işlemleri; daha dayanıklı ve esnek tedarik zincirleri yaratmak amacıyla küreselleşmenin yerini alan ‘adalaşma’ eğilimi doğrultusunda kullanılacak.
  • Yatırımcılar birleşme ve satın almalarda şirket faaliyetlerini kapsamlı ve detaylıca gözden geçirecekler.

onur-okutur-kearney.jpegKearney Türkiye Direktörü Onur Okutur Rapor kapsamında görüşülen yöneticilerin yüzde 70’inin, dijital mecralarda ilerlemenin öncelikli gündemleri olduğunu ve perakende şirketlerinin dijitale yaptıkları onca yatırıma rağmen, ‘dijitale doğan’ kuşaklardan hala uzakta olduklarını kaydetti. 

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 53’üne göre, ambalaj sektörüyle perakende arasındaki yakınlaşma eğilimi de devam edecek. Ayrıca şirketler müşteri deneyimini kontrol edebilmek için tüketiciye doğrudan erişme imkanı sağlayan mecralara yönelecek.

ÇİFTÇİ DE DİJİTALE YÖNELDİ: DİJİTALDE FINDIK FİYATI 30 TL'DEN BAŞLIYOR

Türkiye’de 2020 yılında yaşanan gelişmeler, tarım ürünleri işleyen şirketlerde ürün gamını genişletme ve bunları dijital satış kanallarından satışa sunma yönündeki girişimleri arttırdı. Depolama ve uzak mesafelere gönderme imkanı sunan kurutulmuş gıda ürünlerinin üretimi; belli süreyle saklanabilir özellikteki tarım ürünlerinin farklı sunum biçimleriyle arzı ve şirketlerin kendi dijital kanallarını oluşturma eğilimleri arttı. Bu konuda çok sayıda örnek girişim başlatıldı. 

Dijital kanallar sadece şirketlerin tartıştığı bir konu değil. Kolay kolay örgütlenemeyen tarım ürünleri üreticileri bile yapılanma arayışı içindeler. Örneğin 22,5 lira olarak açıklanan kabuklu fındığın fiyatı; internet üzerinde devam eden perakende satışlarda 30 liranın altına düşmüyor. Bazı üreticiler dijital satış kanalını büyütmek amacıyla örgütlenmeye çalışıyor. Bazıları ise dijital kanallar sayesinde, ürününü tüccara vermekten vazgeçmiş durumda. 

Yeni ürün sunumuna verilebilecek örneklerden biri de bitki bazlı et ürünleri (BBE) oldu. Bu tür ürünler üzerinde çalışma başlatan bazı şirketler, planladıkları tarihten daha önce satış sözleşmeleri yapma fırsatı buluyor. 

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİRLEŞMELER ARTACAK

Kearney Raporu ayrıca ticaret savaşları, Brexit ve Amerikan ekonomisinde yaklaşan durgunluğun da yatırım iştahının azalmasına yol açtığını vurguladı. Bununla birlikte, nakdi güçlü alıcılar ve sermayelerini yeniden yapılandırmak isteyen alıcılar için pek çok fırsatın gündeme geleceğini de kaydeden Rapor, önümüzdeki dönemde sektörde 100 milyon dolardan küçük birleşme ve satın almaların artacağı öngörüsünde bulunuyor.

Türkiye’de bazı kooperatifler ve üretici birlikleri ile bazı belediyelerin üreticilere yönelik girişimleri de tarım ürünlerinin perakende süreçlerinde yenilikçi örnekler oluşturuyor. Bunlar ağırlıklı olarak aracı sayısını azaltma ve dijital kanallarla tüketici mecralarını çeşitlendirme amacını güdüyor. 

ER YA DA GEÇ YENİ VERGİLER SALINACAK

Kearney’in öngörüleri bunlarla kalmadı. Kuruluş dünya ekonomisinin daralamaya devam edeceğini ve dünyada gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 2,8 oranında daralma göstereceğini öngördü. Amerika’da daralma yüzde 4,4’ü, Avrupa’da ise yüzde 4,7’yi bulacak. 

Kearney, Covid-19’un ekonomiye etkisini sınırlandırmak için uygulamaya konulan desteklemelerin er ya da geç tüketicilere ve şirketlere yeni vergiler salınmasına ve kamu yatırımlarının azalmasına yol açacağını da öngördü.

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler