1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Cemal Enginyurt: Tarım Bakanı fındık fiyatını 18 liraya düşürdü

Cemal Enginyurt: Tarım Bakanı fındık fiyatını 18 liraya düşürdü

Cemal Enginyurt: Sayın Bakan “Fındık rekoltesi 670 bin ton” dedi, fiyatı 18 liraya düşürdü.

Cemal Enginyurt: Tarım Bakanı fındık fiyatını 18 liraya düşürdü

Hal Postası - Cemal Enginyurt: Sayın Bakan “Fındık rekoltesi 670 bin ton” dedi, fiyatı 18 liraya düşürdü.

Fındık fiyatlarıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi eleştirdiği için Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partiden ihracıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. 

Açıklamasında Bakan Pakdemirli’nin, bir projenin tanıtımı için geldiği Ordu’da, kürsüden söyledikleri yüzünden gün içinde fındık fiyatının 3 lira gerilediğini belirtti.

FINDIK FİYATI YÜKSELSE DE ÜRÜN ELİMİZDE KALMAZ

Pakdemirli’nin “Eğer fındık pahalı olursa Avrupa fındık almaz” söyleminin de yıllardır tüccarlara ait yalancı bir söylem olduğu kaydeden Enginyurt şöyle konuştu: “Gün oldu fındık 14 doları gördü. Gün oldu 11 dolara satıldı ama bizim fındığımız hiçbir zaman elimizde kalmadı. Dünya fındık üretiminin yüzde 65’ini Türkiye üretiyor. En kaliteli fındığı Türkiye üretiyor. Bunun da en kalitelisi Ordu ve Giresun’da üretiliyor. Sayın Tarım Bakanı birinci yanlışı o günkü kürsü konuşmasında yaptı. Arkasından ikinci ve en vahim olan hatayı yaptı. Dedi ki, ‘Bu sene ben tespit yaptırdım. Hatta 3 defa rekolte tahmini yaptırdım.’ dedi. 3 defa rekolte tahmini yapmak teknik olarak imkansız bir şey. ‘665 bin ton rekolte var’ dedi ve Türkiye İhracatçılar Birliği de hemen bir gün sonra, Tarım Bakanı’na destek vermek amacıyla ‘Rekolte 670 bin ton’ diye açıklama yaptı.”

REKOLTE 600 BİN TONU GEÇEMEZ

Enginyurt açıklamasında, fındık rekoltesinin bu sene dolu yağışı, çürük ve yanık sebebiyle 600 bin tonu geçmeyeceğini iddia etti ve şunları kaydetti, “Bakan, 665 bin ton dediği an piyasada 21 lira olan fındık 18 liraya düştü. Bu üreticinin işine yaramadı. Biz de buna tepki gösterdik. Dedik ki, Sayın Bakan yanlış bilgilendiriliyorsanız, o il müdürleri hakkında dava açın. Yok, bunu inanarak söylüyorsanız fındığa, üreticiye ihanet ediyorsunuz. Bundan dolayı Cumhur İttifakı’na zarar verdiğimiz gerekçesiyle partiden ihraç edildik” diyerek yaşadığı süreci de özetlemiş oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler