1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Çelik: Küpesiz hayvanlar ekonomiye kazandırılacak

Çelik: Küpesiz hayvanlar ekonomiye kazandırılacak

Nihat Çelik, Meclis gündemindeki hayvan hakları kanun teklifiyle; nakil sırasında yakalanan küpesiz hayvanların artık kesime sevk edilmeyeceğini, ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

Çelik: Küpesiz hayvanlar ekonomiye kazandırılacak

Hal Postası - Nihat Çelik, Meclis gündemindeki hayvan hakları kanun teklifiyle; nakil sırasında yakalanan küpesiz hayvanların artık kesime sevk edilmeyeceğini, ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik; Meclis gündemindeki hayvan hakları kanun teklifiyle, nakil sırasında yakalanan küpesiz buzağı, kuzu, oğlak ve gebe hayvanların artık kesime sevk edilmeyeceğini, ekonomiye kazandırılacağını kaydetti.

Kanun çerçevesinde; nakil sırasında yakalanan küpesiz buzağı, kuzu, oğlak ve gebe hayvanların kesime sevk edilmesi uygulamasına son verilecek ve bu hayvanlar karantina altına alınacak. Sığır cinsi hayvanlar, koyun ve keçilerin nakil sırasında yakalanması halinde ise; gebe hayvanlar, 6 aylıktan küçük koyun ve keçiler ile 1 yaşından küçük sığır cinsi hayvanlar hariç, tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilecek ve sahibine teslim edilecek.

Hayvanların artık kesilmek yerine karantinaya tabi tutulacağını ifade eden Çelik, karantina masraflarının tamamının yetiştiriciye yüklenmemesi gerektiğini söyledi. Çelik, karantina sürecine ilişkin kararlar alınırken, yetiştirici lehine düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler