1. HABERLER

 2. HAYVANCILIK

 3. Burdurlu 18 üretici örgütünden süt fiyatı isyanı

Burdurlu 18 üretici örgütünden süt fiyatı isyanı

Burdur ve çevresinde faaliyet gösteren 18 ayrı hayvancılık birliği, süt fiyatıyla ilgili ortak bir basın açıklaması yayınladı. 

Burdurlu 18 üretici örgütünden süt fiyatı isyanı

Hal Postası - Burdur ve çevresinde faaliyet gösteren 18 ayrı hayvancılık birliği, süt fiyatıyla ilgili ortak bir basın açıklaması yayınladı. 

Açıklamayı 18 birlik ve oda adına okuyan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı, Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp; USK’dan istifa eden Kamil Özcan’ın istifa dilekçesindeki ifadelerini desteklediklerini kaydetti.  

Hayvancılık sektöründe bir litre sütün bir kilo yem almaya ancak yettiğini bildiren açıklamada şu ifadelere yer verildi, “2020 yılının başlarında ortaya çıkan pandemi ve sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen, ülkemizin her köşesinde, bin bir zahmetle üretimi sürdürmek isteyen, tüm zorluklarla mücadele eden, ayakta durmaya çalışan süt üreticilerimiz, yolun sonuna gelmiştir... Aylardır süt fiyatlarının revize edilmesini bekleyen üreticimiz, artık alın terinin karşılığını alamamaktadır. Eğer ki üreticimizi üretimde tutacak destek, devlet tarafından sağlanamazsa, ülke ekonomimiz daha da kötü etkilenecektir. Gıda Komitesi, süt üreticisinin feryadını görmezden gelemez. Özellikle dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışın kontrol edilemediği bir ülkede, üretici fiyatlarının sabit kalması asla kabul edilemez.” 

“YEM/SÜT PARİTESİ YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Ömer Faruk Gündüzalp, süt üreticisinin zarar ettiğini bildiren açıklamasında, yem/süt paritesinin süt üreticisinin mağduriyeti açısından yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Gündüzalp sözlerine şöyle devam etti, “Girdi fiyatlarındaki artışı kontrol edemeyen, üretici fiyatlarını uzun süre sabitleyen bu sistem, üreticimize onarımı mümkün olmayan zararlar vermektedir. Eğer ki, tarım sektörünün sorunlarına çözüm bulunamazsa, üreticimizin üretimden kopması kaçınılmazdır. Özellikle son dönemde,  et ve süt üreticilerini üretimden koparmaya yönelik ciddi maliyet artışları yaşanmıştır. Temmuz ayı başından beri çiğ süt fiyat artış talebimizin dikkate alınmaması, devlet yetkililerinin tarım sektörüne olan bakışını gözler önüne sermiştir.” 

“KAMİL ÖZCAN’IN ARKASINDAYIZ”

Ömer Faruk Gündüzalp, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) bu konuda yetersiz ve işlevsiz kalması nedeniyle, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcanın, Ulusal Süt Konseyi Üyeliğinden onuruyla istifa ettiğini hatırlattı ve Özcan’ı desteklediklerini anlattı. Gündüzalp şöyle konuştu, “Bizler Sayın Özcan’ın aldığı kararın arkasında olduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Ulusal Süt Konseyi’nin yapısal problemleri ve Sayın Özcan’ın istifa dilekçesinde bahsettiği sorunların, üretici ve tüketici menfaati açısından en kısa sürede çözülmesini talep ediyor, ülkemizin her köşesinde fedakarca üretim yapmaya çalışan, üretici örgüt temsilcileri ile sektöre hizmet veren meslek kuruluşu temsilcilerimizden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.”

18 ÜRETİCİ ÖRGÜTÜ İMZACI OLDU

Burdur merkez ve çevre ilçelerde faaliyet gösteren ve ortak açıklamaya imza atan çiftçi örgütleri ve imzacı temsilciler aşağıdaki gibi listelendi.  

 1. Gölhisar Altınyayla Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kahraman Arlı
 2. Yeşilova Damızlık Süt Sığırı Üreticileri Birliği Başkanı Nihat Eren
 3. Bucak-Çeltikçi-Ağlasun Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yakup Yıldız
 4. Burdur Süt Üreticileri Birliği Başkanı Tahsin Baran
 5. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner
 6. Köy-Koop Başkanı Osman Bütüner
 7. Ağlasun Ziraat Odası Başkanı Ali Uğur
 8. Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel
 9. Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz
 10. Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay
 11. Çavdır Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ceylan
 12. Gölhisar Ziraat Odası Başkanı Rıza Şenol
 13. Yeşilova Ziraat Odası Başkanı Tekin Korkmaz
 14. Tefenni Ziraat Odası Başkanı Ünal Atalay
 15. Bucak-Çeltikçi-Ağlasun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mesut Uğraş
 16. Burdur Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır
 17. Burdur Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız
 18. Burdur Güçbirliği Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Aksöz.
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler