1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Burak Özkan: İklim krizinin etkilerini yerelde daha sık göreceğiz

Burak Özkan: İklim krizinin etkilerini yerelde daha sık göreceğiz

Ülkenin bazı bölgelerinde 10 günlük zaman dilimi içinde hem aşırı sıcak ve kuru hava, hem de don olayı yaşandı. Elmalı’da şarap üretimi yapan Likya Şarapları’nın değerli üzüm bağları da dondan büyük zarar gördü.

Burak Özkan: İklim krizinin etkilerini yerelde daha sık göreceğiz

Hal Postası - Ülkenin bazı bölgelerinde 10 günlük zaman dilimi içinde hem aşırı sıcak ve kuru hava, hem de don olayı yaşandı. Elmalı’da şarap üretimi yapan Likya Şarapları’nın değerli üzüm bağları da dondan büyük zarar gördü. 

Aşırı sıcak ve kurutucu hava ile don olaylarının aynı dönemde görüldüğü 2020 Mayıs’ı uzun süre akıllarda kalacak zarara neden oldu. Elmalı’daki çok değerli şaraplık üzüm bağları da don nedeniyle büyük zarar gördü. 

Mayıs ayı, beklenmedik hava olaylarıyla bitkisel üretimde çeşitli zararlara neden oldu. Geçtiğimiz hafta hem Çukurova bölgesinde hem de Antalya’da narenciyeyi vuran aşırı sıcakların ardından, bu hafta da Elmalı ve çevre yaylalarda don olayı meydana geldi. Dondan zarar gören değerli şaraplık üzüm bağlarında büyük rekolte kaybı yaşanacak. 

Elmalı’da şarap üretimi yapan ve çevredeki bağlarında şaraplık üzüm yetiştiren Likya Şarapları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özkan, yüksek rakım bağcılığının riskli bir iş olduğunu ancak Mayıs ayında don olayına ilk kez şahit olduklarını söyledi ve şöyle konuştu, “Bizim tüm bağlarımız Antalya Elmalı ilçesinde 1.100 metre rakımda kurulu. Dolayısıyla yüksek rakım bağcısıyız. Yüksek rakım bağları tüm dünyada en kaliteli şarapları vermekle birlikte en riskli bölgelerdir. Bu tip don zararlarını bazı yıllarda 23 Nisan haftası yaşarız. Tam bağlar uyanmak üzereyken tehlikeli ilkbahar donlarını, maalesef görürüz. Fakat Mayısın son günlerinde don olayını ilk kez bu sene yaşadık. Çok düşük bir olasılıktı ama maalesef gerçekleşti. Bu dondan Avlan gölünün hemen yanında olan Arykanda bağımız etkilendi. Beyaz şaraplar geceleri oldukça serin iklimlerde iyi sonuç verir, bu yüzden en soğuk parsellerimizde Chardonnay ve Sauvignon Blanc cinsi beyaz üzümler yetiştiriyoruz. Zarar bu parsellerde oldu.”

GEÇEN HAFTA AŞIRI SICAK BU HAFTA DON OLAYI
Eksi 3 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı, bölgedeki başka bitki türlerini de olumsuz etkiledi. Burak Özkan, don olayı nedeniyle bağlarda bu sene çok düşük rekolte beklendiğini kaydetti ve şunları ekledi, “Az üzüm olması şarap kalitesine pozitif bir etki yapacaktır. Ama bu yaşananlar olağan şeyler değil. Biz aynı zamanda Finike’de narenciye üreticisiyiz. Geçen hafta gelen kavurucu sıcak rüzgarlar, Finike’de mandalina ve portakal bahçelerimizde boncuk dökümüne yol açtı. Bu olay da Mayıs ayında Finike’de hiç rastladığımız bir durum değil. Bu hafta Elmalı’da yaşadığımız Mayıs ayı donu gibi alışılmışın dışında iklim olaylarıyla karşılaştık. Söylemeye çalıştığım yaşadıklarımız artık küresel ısınmanın çok ötesinde. Bundan sonra sanırım küresel iklim krizinin etkilerini yerel düzeyde daha sık yaşayacağız ve tarım alanları çok olumsuz etkilenecek.”

EKONOMİK ZARAR YAKLAŞIK 30 BİN ŞİŞE 
Likya Şarapçılık bağlarında Fransız menşeli Chardonnay ve Sauvignon Blanc çeşitlerini yetiştirdiklerini anlatan Özkan, don olayı nedeniyle yaklaşık 30 bin şişe şarap kaybı olacağını bildirdi ve şu açıklamayı getirdi, “Bu çeşitlerimizden üretilen şaraplarımız yüksek kaliteli ve yüksek ücrete satılabilen şaraplardır. O nedenle maddi kayıp olarak da yüksek bir tutar olacak. Öte yandan rekoltenin az olduğu bağlardan daha kaliteli şarap alma şansınız oluyor. Kendisini kurtarabilen üzümlerden daha kaliteli ürünler elde ederiz. Bu da belki prestijimiz açısından fayda sağlayabilir.”

TARIM SİGORTASI ŞARAPÇILIKTA KURTARICI OLMUYOR
Don olayından Avlan gölü civarındaki diğer bağlar da ciddi zarar gördü. Burak Özkan tarım sigortasının şarapçılık açısından can simidi olmaktan uzak olduğunu bildirdi ve şunları ekledi, “Üzümün kendisi şarap üretimimizde toplam maliyette küçük bir orandadır. Fabrikamızda personelimiz 12 ay çalışıyor. Asıl maliyet üretim tesisinde ve marka giderlerinde. Hammadde az girdi mi birim üretim maliyetleri astronomik şekilde artıyor ve yaratacağınız katma değer sıfırlanıyor. Tüm bu maliyeleri garanti altına alan bir sigorta sistemi ise maalesef mevcut değil.”

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler