1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Buğdayın ıslah süreci 4 yıl kısalıyor

Buğdayın ıslah süreci 4 yıl kısalıyor

Tohumluk geliştirilmesi için buğdayın hasat süreci 8 aydan 2 aya düşürüldü, böylece 12 yıllık ıslah ve tescil süresi 7-8 yıla düşebilecek.

Buğdayın ıslah süreci 4 yıl kısalıyor

Hal Postası - Tohumluk geliştirilmesi için buğdayın hasat süreci 8 aydan 2 aya düşürüldü, böylece 12 yıllık ıslah ve tescil süresi 7-8 yıla düşebilecek.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yeni çeşitler geliştirilmesi için buğdayın hasat sürecini 8 aydan 2 aya düşüren bir yöntem uygulanıyor. Enstitüsü'de uygulanan yöntemle, yeni çeşitlerin ıslahı için buğdayın hasat sürecini 8 aydan 2 aya düşüren bir yöntem geliştirildi. Hasat süreci kısalınca ıslah süreçleri de büyük ölçüde hızlanıyor. Bu yöntemle ortalama 12 yıl süren buğday çeşit ıslahı, 7 ila 8 yıla düşebilecek. 

BUĞDAY, HUBUBAT EKİM ALANLARININ %68’İNİ OLUŞTURUYOR

Tarla bitkileri arasında Türkiye'de en çok üretilen tarım ürünü buğday, hububat ekim alanlarının yüzde 68'ini oluşturuyor.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde bilimsel araştırmaların hızlandırılması kapsamında hızlı ıslah ünitesi kuruldu. Normalde 8 ayda büyüyen buğday, bu ünitede 2 ayda hasat edilebiliyor.

ISLAH VE TESCİL SÜREÇLERİ KISALIYOR

Yılda 6 kez ürün alınabilen hızlı ıslah ünitesi sayesinde, Türkiye'nin ihtiyacı olan buğday çeşitleri 7 ila 8 yılda geliştirilebilecek.  

Böylece, ortalama olarak 12 yılı bulan çeşit geliştirme ve tescil süreci, tam otomasyona sahip ünitede viyollere ekilen tohumlar 2-3 gün içinde çimlenip hızlı geliştiği için 7-8 yıla düşebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler