1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Brezilya mısır ve soya vergilerini 2021’e kadar askıya aldı

Brezilya mısır ve soya vergilerini 2021’e kadar askıya aldı

Breziya Ekonomi Bakanlığı, Brezilya'nın Mercosur ticaret bloğu dışındaki ülkelerden ithal ettiği mısır ve soyaya uygulanan gümrük vergilerini, önümüzdeki yılın başlarına kadar askıya alacağını açıkladı.

Brezilya mısır ve soya vergilerini 2021’e kadar askıya aldı

Hal Postası - Breziya Ekonomi Bakanlığı, Brezilya'nın Mercosur ticaret bloğu dışındaki ülkelerden ithal ettiği mısır ve soyaya uygulanan gümrük vergilerini, önümüzdeki yılın başlarına kadar askıya alacağını açıkladı.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Breziya Ekonomi Bakanlığı, Cumartesi (Dün) günü yaptığı açıklamada, Brezilya'nın Mercosur ticaret bloğu dışındaki ülkelerden ithal ettiği mısır ve soyaya uygulanan gümrük vergilerini, önümüzdeki yılın başlarına kadar askıya alacağını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, soya fasulyesi ithalatının yanı sıra, soya küspesi ve soya yağı ithalatının da 15 Ocak 2021'e kadar; mısır ithalatının ise 31 Mart 2021'ye kadar vergiden muaf tutulacağı ifade edildi.

Brezilya'nın et ticaret grubu ABPA, her iki tahılın hayvan yemi olarak da kullanıldığını ve rekor seviyedeki fiyat artışlarının kar marjlarını zedelediğini savunarak geçen ay muafiyet talep etmişti.

Paraguay, Uruguay ve Arjantin'in de dahil olduğu Mercosur bloğu dışındaki ülkelerden yapılan mısır ve soya ithalatına yüzde 8 gümrük vergisi uygulanıyor.

MERCOSUR’UN EKONOMİK HACMİ 18 TRİLYON EURO

Geçen yıl Osaka’da yapılan G20 zirvesinde ilan edilen AB-Mercosur Serbest Ticaret Anlaşması, aslında 20 yıllık bir sürece yayılıyor. AB ile Latin Amerika’nın önemli ekonomik aktörleri Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin’i kapsayan Güney Amerika Serbest Pazarı (Mercosur) arasında geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına yönelik ilk müzakereler 2000 yılında başlamıştı.

İmzalanan anlaşma, 780 milyon tüketiciye hitap eden ve 18 trilyon euroluk bir ekonomik hacim ile dünya genelinde 700 milyon kişiye istihdam vaat ediyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler