1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Brezilya menşeli narenciyede hastalık

Brezilya menşeli narenciyede hastalık

AB Komisyonu Brezilya’dan AB ülkelerine ihraç edilecek narenciyeyle ilgili Canker (Pamukçuk) hastalığı uyarısı yaptı. 

Brezilya menşeli narenciyede hastalık

Hal Postası - AB Komisyonu Brezilya’dan AB ülkelerine ihraç edilecek narenciyeyle ilgili Canker (Pamukçuk) hastalığı uyarısı yaptı. 

Brezilya’da narenciye üretilen bölgelerin birçoğunda yaygın olan canker hastalığı, ülkeden yapılan ihracata önemli bir engel haline geldi. Brezilya Mesleklerarası Limon ve Greyfurt Derneği Başkanı José Antonio García, Brezilya’nın AB ülkeleriyle ilgili bitki sağlığı riskleri açısından en riskli ülkeler arasına girdiğini açıkladı. 

SORUNLAR 2017'DE DE DEVAM EDEBİLİR
Bu durumun Güney yarımkürede üretim yapan ülkeleri de ilgilendirdiğini belirten García, AB Komisyonu’ndan 2017 sezonu için çok daha sıkı denetim uygulamalarını istediklerini kaydetti. García, Portekiz üzerinden AB ülkelerine giden narenciyenin, kontrol ve denetim açısından daha kolay geçebildiğini; hastalık etmeniyle bulaşık ürünlerin işlenmiş meyve sanayinde kullanılması yoluyla kamufle edilebileceğini de sözlerine ekledi. 

OLUŞACAK BOŞLUĞU TAKİP ETMEK GEREKİYOR
Narenciye üretiminde önemli ülkelerden biri olan Brezilya’daki bu gelişmeler, Türk narenciyesiyle ilgili ilgi çekici fırsatlar yaratabilir. Türk ihracatçısı ve üreticisi, AB ülkelerinin hassasiyetlerini ve ithalat prosedürlerini yıllardır yakından tanıdı. Hem 2016 sezonunda hem de 2017’de bu çok önemli pazarda oluşabilecek boşlukları, yakından takip etmek gerekiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler