1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Borsa organları resmi toplantılarını dijital ortamda yapabilecek

Borsa organları resmi toplantılarını dijital ortamda yapabilecek

Borsalarda görev yapan organların toplantıları, elektronik ortamda yapılabilecek; kararlar sesli veya görüntülü olarak kaydedildikten sonra yazılıp imzalanabilecek. 

Borsa organları resmi toplantılarını dijital ortamda yapabilecek

Hal Postası - Borsalarda görev yapan organların toplantıları, elektronik ortamda yapılabilecek; kararlar sesli veya görüntülü olarak kaydedildikten sonra yazılıp imzalanabilecek. 

Borsa Muamelat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Değişiklik, pandemi şartlarında uzun süreden beri aksayan organ toplantılarının elektronik ortamda yapılabileceği hükmünü getiriyor. 

SES VEYE GÖRÜNTÜ KAYDI ALINIP İMZA SONRA ATILABİLECEK

Buna göre organ üyelerinin iradelerinin toplantılara sağlıklı bir şekilde yansıması ve toplantılara ilişkin sistem ve ağ güvenliğinin sağlanması şartıyla; Yönetmelik hükümlerine uygun olarak TOBB tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde organ toplantıları elektronik ortamda da yapılabilecek.

Ayrıca bu toplantılarda kararlar sesli ya da görüntülü şekilde elektronik cihazlarla kayda alındıktan sonra da yazılıp imzalanabilecekler.

ASKIDAKİ ÜYELİKLERİ YÖNETİM KURULU İNDİRECEK

Borsa’da işlem görmesi gereken maddeler üzerinde alım satımın bulunmaması nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, borsaya tabi maddeler üzerinde alım satım işleminin bulunduğunun belgelendirilmesi kaydıyla beyan üzerine veya resen tespit edilmesi halinde bu üyelerin üyeliği yönetim kurulu kararıyla askıdan indirilecek. Daha önce b durumdaki üyelerin üyeliği meclis kararıyla askıdan indiriliyordu. 

Bu durumdaki üyelerin isimleri meslek gruplarına dahil edilerek aidat tahakkukları yeniden başlatılacak. Ancak bunlar, aidat borçlarının tamamını ödemedikçe seçmen listelerine dahil edilmeyecekler.

Benzer şekilde adres ve durumunun tespit edilememesi nedeniyle üyeliği askıya alınanlardan, adres ve durumlarını bildirenlerin üyeliği de bundan böyle meclis kararı yerine yönetim kurulu kararıyla askıdan indirilecek. 

Ticari faaliyeti devam etmekle birlikte, borsa üyesi olma niteliğini kaybedenlerin kaydı da, bu durumun öğrenilmesi üzerine yapılacak inceleme sonucu düzenlenecek tespit raporuna istinaden yönetim kurulu kararıyla silinecek.

GÖREVLİLER ALTI AYDA AZAMİ %50 DEVAMSIZLIK YAPABİLECEK

Değişiklik uyarınca özürlü veya özürsüz olarak altı ay içinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmayan meslek komitesi, meclis, yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyeleri ile şube meclisi ve şube yönetim kurulu üyeleri, herhangi bir organ kararı aranmaksızın üyelikten çekilmiş sayılacaklar.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler