1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Bornova kınalı bamyasına coğrafi işaret belgesi verildi

Bornova kınalı bamyasına coğrafi işaret belgesi verildi

Bornova Belediyesi’nin, Bornova kınalı bamyasının ismiyle tescil edilmesi için Haziran ayında yaptığı Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün başvurusu olumlu sonuçlandı.

Bornova kınalı bamyasına coğrafi işaret belgesi verildi

Hal Postası - Bornova Belediyesi’nin, Bornova kınalı bamyasının ismiyle tescil edilmesi için Haziran ayında yaptığı Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün başvurusu olumlu sonuçlandı.

Bornova Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bornova kınalı bamyasına, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın değerlendirmesinin ardından Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi.

Bornova Belediyesi, ilçeye özgü tarım ürünlerini geleceğe taşıma çalışmaları kapsamında Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün başlığıyla, Haziran ayında Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunmuştu. Ürün, 3 aylık askıda kalma süresinin dolmasıyla beraber, Bornova kınalı bamyası ismiyle tescil edildi.

Konuyla ilgili konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ; coğrafi işaretli ürünlerin, kültürel değerlerimizin korunmasının dışında tüketiciler tarafından daha fazla talep edildiği için üreticilere pazarlama konusunda büyük avantajlar sağladığını ifade etti.

İduğ, “Bornova kınalı bamyası, tüketildiği her yerde bu isimle anılarak Bornova isminin daha sık duyulmasına katkıda bulunacak” dedi.

SIRADA MİSKET ÜZÜMÜ VAR

Başkan İduğ, kınalı bamyanın ardından Bornova Misket Üzümü’nün coğrafi işaretini tescil ettirmek için de çalışmaya başladıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler