1. YAZARLAR

  2. Gülden Afşar

  3. Biyolojik mücadele; uğur böceğini arıyoruz!
Gülden Afşar

Gülden Afşar

Yazarın Tüm Yazıları >

Biyolojik mücadele; uğur böceğini arıyoruz!

Bir gün küçük kızım sordu, “Anne, uğur böcekleri uzayda mı yaşar?”  

Bir yandan kendimi uğur böceğinin kuzenlerine kadar sürecek yazı dizisine hazırlarken bir yandan da düşündüm; ben en son zaman bir uğur böceği görmüştüm? 

Hatırlamakta zorlandım. Uğur böcekleri gerçekten uzaya taşınmış olabilir miydi? 

Kabul etmek zorundayız, her alanda oyunun kuralları çok değişti. Değişimi durdurabileceğini sanan ninelerimizin, dedelerimizin aksine bizler durumu çoktan kabullendik. O kadar ki yönünü-ivmesini kestirmenin imkânsız olduğu bu değişimi kontrol edebildiğimiz konusunda da kendimize epey güveniyoruz. 

Fazla mı iyimseriz, yoksa aşırı teslimiyetçi miyiz, telaşımız mı çok, çok mu bezginiz, kolayımıza mı gidiyor? 

Birçok değerlendirme yapılabilir ama şurası kesin ki uğur böceklerinin nereye gittiğini pek azımız merak ediyoruz. 

Belki onlara neden uğur böceği dendiğini de hatırlamıyoruzdur. Ya da hatırlamak için siz de benim gibi çocuklarımızın sormasını beklemişsinizdir, belki. 

Hadi, anne bakış açısıyla bir bakalım o zaman bu uğur böcekleri nerede yaşar, nasıl ortaya çıkarırız onları…  

Çok basit bir soruyla başlayalım. Nerede yaşamak isteriz ve nerede yaşamak istemeyiz? Cevabı basit. Mutlu olduğumuz yerde yaşamak isteriz. Mutsuz olduğumuz yerden de derhal uzaklaşmaya çalışırız. Aslında bütün mesele ortamımızın bize sunduğu konfordur.  

Durum uğur böcekleri için de aynıdır, diğer tüm canlılar için de. 

Uğur böceği de huzur içinde yaşayabileceği ve yeni nesiller meydana getirebileceği yerlerde yaşayabilir; bu yerlerde uğurunu ve mücadelesini sürdürebilir. 

Olay bu kadar basitken “Neden çocuklarımız bizim kadar sık uğur böceği göremiyor?” sorusu elbette bir uzmanlık konusu ve birçok başka sorulara götürür insanı. Bizler de her birimiz kendi evimizin, kendi soframızın, kendi ailemizin uzmanları olarak bunları ve başka birçok soruyu kendimize sormalı ve cevaplarını tartışmalıyız. 

Bir anne olarak, bir baba, bir öğretmen, bir doktor, bir komşu, bir insan olarak bu soruları sormak ve “farkına varmak” çocuklarımıza olan borcumuzdur.  

Uğur böceklerinin gıda zincirindeki önemi nedir? Başka tür uğur böcekleri var mıdır? Bu böcekleri nasıl koruruz? Doğal denge nasıl oluşur? 

İzleyen yazılarımızda hep birlikte öğrenmeye çalışalım. Unutmayalım; doğamız, soframız, sağlığımız önemli. Farkında olalım. 

Sağlıkla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar