1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bitki karantinasına alınan fındığa 15 TL/kg destek

Bitki karantinasına alınan fındığa 15 TL/kg destek

Bitki karantinası tazminat desteği kapsamında, bir defaya mahsus olmak üzere fındığa 15 TL/kg; taş çekirdekli meyvelere ise 3 TL/kg destek verilecek.

Bitki karantinasına alınan fındığa 15 TL/kg destek

Hal Postası - Bitki karantinası tazminat desteği kapsamında, bir defaya mahsus olmak üzere fındığa 15 TL/kg; taş çekirdekli meyvelere ise 3 TL/kg destek verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Bitki Karantinası Tazminatı Desteği Uygulama Tebliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ, bitkisel üretimin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, zararlı organizmaların bulaşmasının engellenmesi, mevcut olanların eradikasyonu ve mücadelesinin yapılarak yayılmasının önlenmesi ve bulaşık alanda karantina tedbirleri alınan üreticilerin desteklenmesini kapsıyor. Destekten yararlanmak isteyen üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi veya Fındık Kayıt Sistemi’ne (FKS) kayıtlı olması gerekiyor.

VİRÜSLÜ MAHSULÜ İMHA ETMEYENE ÖDEME YAPILMAYACAK

Destekleme ödemelerinde; turunçgil uzun antenli böceği ve şarka virüsü varlığının imha edilmiş ve imha işlemi hakkında tutanak düzenlenmiş olması şartı aranıyor.

Bitki karantinası tazminat desteği kapsamında, fındıkta yasaklama süresi olan 4 yıllık ürün bedelinin aynı alan için bir kereye mahsus olmak üzere 15 TL/kg; taş çekirdekli meyvelerde ise yasaklama süresi olan 3 yıllık ürün bedelinin aynı alan için bir kereye mahsus olmak üzere ve 3 TL/kg destekleme ödemesi yapılacak. Tazminat ödemeleri, turunçgil uzun antenli böceğinde dekar, şarka virüsünde ise adet üzerinden hesaplanacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, ÇKS veya FKS’ye kayıtlı olmayan üreticiler; uzun antenli böceği ve şarka virüsü ile bulaşık bitkileri imha etmeyen üreticiler ise destekleme kapsamında bulunmuyor. Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticiler için son başvuru tarihi 26 Şubat 2021 olarak belirlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler