1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bireysel sulamaya %50 hibe

Bireysel sulamaya %50 hibe

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, bireysel sulama sistemi yatırımlarına yüzde 50 hibe verilecek.

Bireysel sulamaya %50 hibe

Hal Postası - Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, bireysel sulama sistemi yatırımlarına yüzde 50 hibe verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; 30 Ocak 2021-31 Aralık 2025 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için belirlenmiş bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor. Program kapsamında yapılacak çalışmaların idari, mali, mühendislik, çevresel ve teknik uygulamalarla uyumlu bir şekilde yürütülmesini ve il bazında sekretarya ve koordinasyonunu ise İl Müdürlükleri sağlayacak.

Tebliğ kapsamında verilecek destekleri kapsayan yatırım konuları şöyle belirlendi:

  • Tarla içi damla sulama sistemi kurulması
  • Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması
  • Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması
  • Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması
  • Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması
  • Tamburlu sulama sistemi kurulması
  • Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

YATIRIMLAR EN GEÇ 3 AYDA TAMAMLANACAK

Desteğe konu olacak yatırımların 60 gün ila 90 gün arasında tamamlanması, alımı yapılan malzemelerin tarlada montajının bitmesi gerekiyor. Süresi içerisinde, yatırımcılar tarafından tarlada montajı gerçekleştirilen bireysel sulama sisteminin tespit işlemleri, yatırımcının ödeme talebi tarihi itibarıyla en geç 45 gün içerisinde il proje yürütme birimince tutanağa bağlanacak.

Tebliğ ile, destekten yararlanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması ise zorunlu tutuldu. Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak destek başvurusu yapabilecek.

MAKSİMUM HİBE 1 MİLYON LİRA

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurulara, KDV hariç yüzde 50 oranında hibe sağlanacak. Hibeye esas mal alım tutarının ise 1 milyon lirayı geçmemesi gerekiyor.

Yerinde teslim ve montaj giderleri, mal alım bedeli içinde olacak şekilde mal alım faturası düzenlenmesi durumunda, toplam tutar hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Ayrıca, mal alım giderleri ile yerinde teslim ve montaj giderlerinin faturada ayrı kalemler olarak faturalandırılması durumunda, sadece mal alım bedeli hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Bireysel sulama sistemlerine yönelik mal alımlarında; sadece güneş enerjisi sistemini içeren, sulama sistemi içermeyen başvurular hibe desteği kapsamı dışında tutuldu. Hibe başvurularında, güneş enerjisi sistemi ile sulama sisteminin birlikte projelendirildiği durumlarda, güneş enerjisi sisteminin maliyeti ise toplam maliyetin yüzde 60’ını aşamayacak.

Tebliğ kapsamında yapılacak başvurular, 2021 yılı için 1 Mart tarihinden başlayarak 30 gün içerisinde; diğer uygulama yıllarında ise 1 Ocak tarihinden başlayarak 60 gün içinde, il müdürlüklerine yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler